Sinema

Örümcek Adam Sony’nin beceriksiz ellerinden kurtuldu

Örümcek Adam

Marvel’ın beyaz perdeye taşıdığı Avengers, çizgi roman meraklıları başta olmak üzere herkesi memnun etmişti. Filmin 1,5 milyar dolar ile en çok hasılat yapan üçüncü film unvanını kazanması da tesadüf değildi. Film her ne kadar tatmin edici olsa da, çok önemli bir eksiği vardı: Örümcek Adam. 

Örümcek Adam’ın Marvel filmlerinde yer almamasının sebebi, haklarının Marvel’da değil Sony’de olması. Ancak görünüşe göre Sony iyi Örümcek Adam filmleri yapamadığının farkında ve herhangi bir ücret talep etmeden Örümcek Adamı’n haklarını Marvel ile paylaşmaya karar verdi.

The Hollywood Reporter’a göre, Marvel Örümcek Adamı filmlerine dahil etmek için Sony’ye beş kuruş ödemeyecek fakat Sony karakterin film haklarını elinde tutmaya devam edecek. Peki Sony’nin bundan çıkarı ne? Çok basit, son birkaç yılda ellerine yüzlerine bulaştırdıkları karakterin iyi filmlerde iyi bir şekilde yer almasını istiyorlar. Bu sayede kendi yaptıkları Örümcek Adam filmlerine ilgi daha yüksek olacak. Bunu elde etmelerini sağlayacak firma da süper kahraman filmlerinin piri Marvel’dan başkası değil.

Bu değiş tokuş birçok açıdan çok ilginç. Marvel tarafında her şey çok basit aslında, Sony gelip milyar dolar değerindeki kahramanımı ücretsiz kullanmak ister misin diyor. Örümcek Adam’ın hayran kitlesinin çok geniş olduğunu hatırlatmaya gerek bile duymuyoruz. Marvel hayranların istediği gibi haklarını satın almak isteseydi, kasayı boşaltmak zorunda kalırdı. Bir diğer ilginç nokta ise Marvel’ın Örümcek Adam’ın haklarından pay alacak olması. Yani gelecekte Sony imzalı Örümcek Adam filmlerinden de Marvel’ın kasasına para girecek.

Anlaşmayla ilgili dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise Sony’nin apaçık bir şekilde Örümcek Adam filmleri yapmayı beceremediğini kabul etmesi. Marvel’ın başkanı Kevin Feige, Sony’nin yeni Örümcek Adam filmlerinde de firmaya yardımcı olacak. Sony dizginleri elden bırakmamak için filmin son dokunuş haklarını elinde bulunduruyor. Eğer Sony’nin sıradaki Örümcek Adam filmi de kötü olursa, bunun sebebi Sony’nin uslanmamış olmasıdır.

Örümcek Adam’ın Avengers dahil birçok Marvel filminde yer alacağı artık kesin gibi. Ayrıca karakterin sıradaki filminin de Sony tarafından rezil edilmemesi, pembe diziye dönmemesi ihtimali çok yüksek. Sony, Örümcek Adam’ın en az üç filmini daha yapmayı planlıyor.

İnsan ister istemez, Sony artık hiç Örümcek Adam filmi yapmasa, hepsini Marvel yapsa ne güzel olurdu diye düşünüyor…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.