OyunTasarım

Hayali gerçeğe dönüştüren proje: Vision Gran Turismo

vision-gran-turismo

Bazı sporcular vardır; rakibi destekleyen taraftarların bile benimseyip sevdikleri, saygı duydukları. Böyle isimler istediklerinde herkesi bir araya getirebilecek bir saygınlığa erişmişlerdir. İşte Gran Turismo’nun otomotiv endüstrisindeki etkisi de buna benziyor. Vision Gran Turismo projesi için onlarca dünya devi marka kolları sıvıyor, mühendisler mesailerini harcıyor ve ortaya sadece oyunda kullanılabilecek sanal bir konsept çıkarıyor. Dolayısıyla Gran Turismo artık bir oyundan çok daha fazlası.

Yazıya bir iddia ile başlamak istiyoruz: Gran Turismo 6, gelmiş geçmiş en iyi yarış simülasyonudur. PlayStation 1 zamanlarında, daha küçük bir çocukken bile Gran Turismo hayranıydım. Tıpkı bir zamanların Commodore, Amiga hayranları gibi bizim yaşıtlarımız için de Winning Eleven’ın, piksel piksel otomobilleriyle Gran Turismo’nun yeri ayrıdır. Aradan geçen zamanda PlayStation geliştikçe Gran Turismo serisi de hem grafik hem de oyun içi dinamikleri açısından çok gelişti. Bu anlamda en son oyun, elbette en gelişmiş ve en güzeli olarak bizim açımızdan “gelmiş geçmiş en iyi yarış simülasyonu” unvanını hak ediyor.

Bu körü körüne, fanatik duygularla ortaya atılmış bir iddia değil. Elbette Gran Turismo’nun iyi rakipleri var; Xbox’ın Forza’sı, her platformda yer alan Need For Speed ve Grid gibi seriler de milyonlara hitap ediyor. Hatta belki de grafik açısından Gran Turismo’dan daha iyi bile olabilirler. Ama hangi oyunun yapımcısı gerçekten bir yarış sürücüsü ve oyun dinamiklerinde bu atmosferi sonuna kadar yaratmayı başarıyor? Hangi oyun, oyun içi bir turnuva düzenleyip gerçek yarışlara katılacak sürücüler seçiyor? Hangi oyun 29 farklı markadan sadece oyuna özel bir otomobil geliştirmesini talep edebiliyor? Tüm bu soruların cevabı Gran Turismo’yu işaret ediyor. O yüzden Gran Turismo en iyi yarış simülasyonu olması bir yana artık oyundan öte bir şeydir.

Gran Turismo 6’ya sınıf atlatan asıl proje Vision Gran Turismo. Oyunun geliştiricisi Polyphony Digital, PS4’ün yeni sistemine geçmek için vakit harcamak yerine 29 marka ile oyuna özel bir konsept geliştirmek konusunda anlaşmalar yapmış. Bunlar arasında Mercedes, BMW, Mini, Peugeot, Lamborghini, Mazda, Hyundai, Lexus, Infiniti, Ford, Volkswagen, Toyota, Audi, Aston Martin, Mitsubishi gibi dünya çapında faaliyet gösteren, işi başından aşkın markalar var. Her biri, piyasaya çıkacak, şirketin geleceğini belirleyebilecek otomobilleri geliştirirken Gran Turismo’nun sanal dünyası için de birer konsept geliştiriyor.

Şimdiye kadar 10 konsept yayınlandı ve birer güncelleme ile oyuna eklendi. Biz de onların ardındaki hikayeleri sitemize taşımaya karar verdik.

01. MERCEDES-BENZ AMG

MERCEDES-BENZ AMG

Gran Turismo 6 için kolları ilk sıvayan Mercedes olmuştu. Markanın tasarımcıları, Mercedes’in klasik çizgilerini barındıran ama temeli sıfırdan tasarlanmış bir konsept ortaya koymayı hedeflemişler. Bu konseptin temeli ise avını izlemek için yere çökmüş olan bir kediyi temel alıyor. Kulağa garip geldiğini biliyoruz ama dikkatle bakarsanız bir kedinin, kuşları izlerken aldığı poziyonu anımsattığını görebilirsiniz. Aracın kalbinde mevcut AMG modellerinde de gördüğümüz çift turbolu V8 motor yer alıyor.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

02. BMW VISION GRAN TURISMO

BMW_2

Vision Gran Turismo konseptleri arasında en ‘normal’ tasarım BMW’den gelmiş. Günümüzün 3 serisi Touring otomobillerini temel alan araç, tasarım açısından daha özgür detaylara sahip. Teknik detaylarda yine gerçekçilik esas alınmış. Kaputun altında 3 litrelik 6 silindirli bir motor görev yapıyor. 549 beygir güç ve 676nm tork üreten motor, 1180 kg ağırlığındaki otomobili yüksek süratlerde bile çevik kılıyor. Belki bir konseptten çok daha fazlasını beklemek gerekir ama bizce Vision Gran Turismo modelleri arasında en çekici görünen konsept BMW Vision Gran Turismo.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

03. MITSUBISHI CONCEPT XR-PHEV EVOLUTION

Mitsubishi

Mitsubishi, Gran Turismo için 2013’te ortaya çıkan XR-PHEV konseptini temel alan bir model geliştirmiş. Bu konsepti çizim masasına koyan ekipler, onu Gran Turismo için daha da vahşi hale getirmişler. Mitsubishi’nin efsanevi ralli geçmişini de hesaba katınca bu aracın 4 çeker olması şaşırtıcı değil. Ayrıca aracın çizgileri, gelecekte Mitsubishi yol modellerinde kullanılması düşünülen yeni tasarım anlayışına da ışık tutuyor. Dolayısıyla ileride bu konseptten esintiler taşıyan bir SUV görürseniz şaşırmayın.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

04. VOLKSWAGEN GTI ROADSTER

wolkswagen

Son yıllarda tasarım anlamında çok iyi işlere imza atan Volkswagen, Vision Gran Turismo projesinde de yerini almış. Ama bu konsepti aslında Volkswagen tasarımcıları hazırlamamış. Yapılan bir yarışma neticesinde Malte Hammerbeck, Domen Rucigaj ve Guillermo Mignot isimli 3 tasarımcı tarafından geliştirilen bu konsept VW tasarım şefi Klaus Bischoff ve Gran Turismo yapımcısı Kazunori Yamauchi tarafından seçilmiş. Konseptin temeli Golf GTI’ya dayanıyor. Açık tavan ve yüksek cam tasarımı ise bize Ibiza Cupster konseptini hatırlattı. 3.0 litre çift turbo destekli V6 motordan güç alan araç, 510 beygir güç ve 610nm tork ile etkileyici bir performansa ulaşıyor. Volkswagen’in bu aracı üretmek gibi bir planı yok. Ancak çok fütüristik dursa da aslında bu GTI konseptini yollarda görmemiz çok da zor değil. Zira Golf GTI ile birçok ortak noktası var. Kim bilir belki de daha agresif bir GTI modeli yakın gelecekte gerçeğe dönüşür.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

05. NISSAN CONCEPT 2020

Nissan_4

Nissan ile Gran Turismo arasında her zaman özel bir bağ vardır. Bu, Gran Turismo’da yer alan birçok özel Nissan modelinden, gerçek GT-R’da kullanılan göstergelerde Gran Turismo tasarımcılarının imzasının olmasına kadar varıyor. Nissan ve Gran Turismo arasındaki işbirliği gerçek hayatta da karşımıza çıkıyor. Nissan’ın başarılı R35 GT-R modelinin orta konsolunda bulunan G-kuvveti ve aktarılan tork miktarı gibi verileri gösteren arayüzün tasarımı Gran Turismo ekibi tarafından yapmış. Ayrıca profesyonel bir yarışçı olan Gran Turismo yapımcısı Kazunori Yamauchi birçok yarışta Nissan GT-R ile yarışıyor. Garajındaki GTR’lardan da bahsetmemize gerek yok sanırım. Vision Gran Turismo konsepti için de Nissan’ın uluslarası tasarım ofisleri bir arada çalışmış. İlk konsept İngiltere’deki tasarım ofisinde ortaya çıkarılmış ve ardından Japonya’da tasarıma son şekli verilmiş. GT-R modelini temel alan bu konsept, bir uçağı andıran agresif çizgileriyle dikkat çekiyor. Önde ve yanlardaki hava girişleri en belirgin detaylar. Arkada ise klasikleşmiş GT-R stop’larını görüyoruz. Kaputun altında da GT-R mirası yatıyor. Çift turbolu V6 motor, hibrit desteğiyle birlikte 4 tekerden çekiş sağlayabiliyor. Ne kadar agresif olursa olsun, aracın iç tasarımda 2+2’lik oturma düzeni de korunmuş.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

06. ASTON MARTIN DP-100

Aston_Martin_2

Aston Martin tarafından geliştirilen bir konseptin daha büyük sükse yapmasını beklerdik. Ama bu, konseptin özensiz bir çalışma olduğu anlamına gelmiyor. Tam aksine Aston Martin tasarım direktörü Marek Reichman bu projeyle bizzat ilgilenmiş. Markanın merkez ofisindeki tasarım ekibi tarafından geliştirilen DP-100, seri üretim otomobillerle aynı süreçlerden geçirilmiş. Bu sebeple konsepti geliştirmek 6 ay sürmüş. DP-100 konseptinde Aston Martin’in meşhur DB serilerinden izler görmek mümkün. Nitekim tasarım ekibi de bunun gelecekteki modellere ışık tutan bir konsept olmasını hedeflemiş.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

07. TOYOTA FT-1 VISION

Toyota

Toyota FT-1 konsepti basında Supra’nın veliahtı olarak anıldığında büyük heyecan yaratmıştı. Dolayısıyla Vision Gran Turismo projesi için kapısı çalındığında Toyota’nın aklına ilk gelen fikir FT-1’i daha da geliştirmek olmuş. Toyota için tasarımlar üreten ABD merkezli CALTY tarafından tasarlanan FT-1’in Vision Gran Turismo versiyonu için de yarışlar konusunda tecrübeli bir ekip çalışmış. Amaç, standart FT-1’i alıp tümüyle yarış odaklı bir versiyona dönüştürmekmiş. Yere yakın tasarım, agresif çamurluklar, büyük arka kanat ve hatta soğutma sistemlerine kadar her detay yarış için elden geçirilmiş. Eğer günün birinde Toyota FT-1 konsepti yeni nesil Supra’ya dönüşürse Vision Gran Turismo projesinin değeri de artacaktır.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

08. SUBARU VIZIV GT

Subaru

Subaru da Vision Gran Turismo için mevcut konseptlerinden birini kullanan markalardan. 2014 yılında ortaya çıkan VIZIV 2 konseptini temel alan tasarımcılar, onu daha agresif bir araca dönüştürmek için detaylar üzerinde çalışmış. Gerçekten de VIZIV GT sanki bir metal bloktan oyulmuşçasına sert görünüyor. Ancak aracın gövdesi büyük oranda karbon fiberden üretilmiş. Bu sayede son ağırlık 1380 kg’ın altına düşürülmüş. Kaputun altında bir Subaru klasiği olan 2 litrelik yatay ‘boksör motor’ görev yapıyor. Bu motora iki adet elektrikli motor eşlik ediyor ve hem aracın 4 çeker olmasını hem de gücünün 600 beygire yükselmesini sağlıyor. Etkileyici bir ses ve tavana monte edilmiş arka kanat gibi detaylara sahip olan VIZIV GT’nin Subaru’nun son zamanlarda odaklandığı sürüş keyfi temasını destekliyor. BRZ modeli de bunu yollarda görebileceğiniz bir örneği.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

09. CHEVROLET CHAPARRAL 2X

Chaparral

Vision Gran Turismo konseptleri arasında en uçuk olan ise hiç şüphesiz Chevrolet’nin geliştirdiği konsept. 60’lardan itibaren yarış dünyasında sıra dışı fikirlerle anılır hale gelen Chaparral’ın ismini kullanan bu konsept, Vision Gran Turismo için sınırları aşmış. Chevrolet ve Chaparral, resmi olarak olmasa da perde arkasında önemli bağlara sahip. Öyle ki birçok kişiye göre Chaparral, Chevrolet’nin uçuk fikirleri uygulayan yarış departmanı gibi çalışıyordu. 60’larda ortaya çıkarılan yer emişli otomobil gibi sıra dışı işlere imza atan bu marka için sıradan bir konsept hazırlamak hata olurdu. Ama Chevrolet sınırları biraz fazla aşmış. Aracın tasarımına söylenecek laf yok. 60 ve 70’li yıllardaki Chaparral modelleri bugün bile farklı olarak nitelendirilebilir. Yeni konsept de tasarım açısından farkını ortaya koyuyor. Ancak lazer itiş sistemi biraz fazla fütüristik olmuş. Chevrolet’ye göre lazer darbeli şok dalgaları üreten motor aracın yüksek hızlara çıkmasını sağlıyor. Fakat bu sistem uçaklar için bile fazla cesur.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

10. INFINITI CONCEPT

infiniti

Nissan ile bağları bilinen bir gerçek olsa da Infiniti bugün spor ve lüksü barındıran otomobilleriyle kendi kitlesini yaratmış bir marka. Vision Gran Turismo için hazırlanan konsept de agresif ve sportif olmasına rağmen zarif görünmeyi başarıyor. Temel tasarımı Pekin’deki tasarım ofisinden çıkan bu konsept, daha önceki E-merge konseptini temel alıyor olsa da çok daha gelişmiş detaylara sahip. Yol araçlarından gelen çizgilere sahip olsa da tamamen pist için tasarlanan INFINITI Concept için sanal ortamda yarış testleri yapılmış. Bu sayede aracın yol tutuş kabiliyeti gerçekten piste çıkıp yarışabilecek kadar iyi hale getirilmiş. Kaputun altında 4.5 litrelik bir V8 motorun yanı sıra elektrikli bir motor görev yapıyor.

vision cizgi CIZIK_3 CIZIK_1

BEKLENTİMİZ YÜKSELDİ

Vision Gran Turismo için bu 10 konseptin yanı sıra üzerinde çalışılan 19 konsept daha mevcut. Bazıları çizim aşamasına gelmiş durumda ve Gran Turismo’nun sitesinde bunları görmek mümkün. Gran Turismo ekibi, bir süre daha bizi bu projeyle meşgul etmeye devam edecek. Sonrasında ise Gran Turismo 7 için çıtanın çok yükseldiğini belirtmek gerek.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.