Teknoloji

Pentax nihayet bir full frame DSLR üretmeye karar verdi

Pentax_full_frame

Pentax’ın full frame konsept modeli

Pentax, dijital fotoğraf döneminde ilk kez full frame sensörlü bir model üretmeye hazırlanıyor. Bu konuyla ilgili resmi duyuru bugün yapıldı.

Bugünlerde DSLR pazarında lider durumda olan Canon ve Nikon, aynasız modellere cevap verememiş olsalar da halen çok güçlüler. Çünkü ellerinde profesyonel gövde ve full frame sensör kozu var. Birçok kişi için Pentax, Nikon ile eşdeğer ve hatta daha iyi modeller üretiyor olsa da spor fotoğrafçılığı ve full frame’e yönelmediği için hep gölgede kaldı.

Çünkü tüm fotoğrafçılar bir markanın ürünlerini alırken lens ve model bazında geleceği yani model yükseltme ihtimalini değerlendiriyor. Pentax bu anlamda K5- K3 – 645D ile pek de ideal bir yol sunmuyor. İşte bu sebeple kullanıcılar uzunca bir süredir Pentax’tan full frame bir DSLR bekliyor.

Pentax markasının sahibi Ricoh, bugün yaptığı duyuruyla nihayet beklentilere cevap vereceğini duyurdu. Şirket, şu sıralar bir full frame DSLR modeli üzerinde çalıştıklarını ve bu modelin 2015’in sonlarında piyasada olacağını açıkladı. Makinenin konsept görseli yayınlansa da hakkında pek fazla bilgi yok.

Pentax, Sony ile sensör konusunda sıkı işbirliği içerisinde olduğu için full frame sensör büyük ihtimal Sony üretimi olacak.  Nikon ve Sony modellerinde gördüğümüz 24, 36MP’lik sensörler ya da yepyeni bir sensör olabilir. Pentax’ın pek de başarılı olmadığı hız ve önbellek konusunda neler yapacağını da merak ediyoruz.

Ancak şunu da belirtmek gerek: fotoğraf makinesi pazarına baktığımızda özellikle Sony’nin ciddi bir ivme yakaladığı görülüyor. Bunun sebebi Sony’nin aynasız modellerinde yakaladığı başarı. Özellikle full frame A7 serisi Sony’yi ayrı bir seviyeye taşımış durumda. Canon ve Nikon ise spor fotoğrafçıları arasında çok popüler.

Tüm bunlar ışığında spor fotoğrafçılarından ilgi görmeyen, A7 gibi devrimsel bir ürün üretmeyen Pentax, muhtemelen çok pahalı olacak bu full frame’in kullanıcı kitlesi olarak kimi görüyor dersiniz? Bizce “ya ilk yapan ol, ya da farklı bir şeyler yap” felsefesine pek uymuyor. Yine de bekleyip göreceğiz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.