Tasarım

Porsche’nin En Ucuz Modeli Macan Olacak

Porsche_Macan_4

Alman sport otomobil üreticisi Porsche’nin son yıllarda SUV’lere olan ilgisi artıyor. Cayenne modeliyle piyasaya adım atan Porsche, şimdi Macan ile daha düşük fiyat segmentinde SUV satmayı hedefliyor.

Porsche dendiğinde akla elbette 911’ler gelir. Bu yıl 50. yaşını kutlayan 911’in bir efsane olduğuna hiç şüphe yok. Fakat Porsche tarihinde pek fazla bilinmeyen 944 ve 914 gibi daha küçük motorlu, nispeten uygun fiyatlı modeller de bulunur. İşte yeni tanıtılan SUV modeli Macan da bazı açılardan bu felsefenin geri dönüşünü simgeliyor.

Porsche_914

Porsche 914

Porsche’nin ikinci SUV modeli olan ve Audi Q5 ile aynı platformu paylaşan Macan, geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtıldı. Tanıtımda elbette Macan’ın sportif tasarımı ve performans özellikleri ön plana çıkmıştı. Ayrıca aracın kardeşi Q5’ten teknik anlamda ne kadar farklı olduğu da merak edilen konuların başındaydı. Fakat fazla konuşulmayan bir konu vardı; Macan’ın 4 silindirli motor kullanacak olması. Uzun yıllardır V6’nın altına düşmeyen Porsche, Macan için yeniden modern 4 silindirli bir motor hazırlamış. 2.5 litrelik motorun 300 beygir civarında bir güç üreteceği söyleniyor. Söyleniyor diyoruz çünkü Porsche motorun teknik verileri konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Ancak yeni Macan’ın giriş seviyesi modelinin atmosferik 4 silindirli motoru kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Porsche_Macan_3

4 silindirli motor özellikle vergilerin hacim başına belirlendiği Avrupa ülkelerinde öne çıkabilir. 2.5 litre de düşük bir hacim değil ama Porsche’ler arasında en düşük vergiyi Macan sahiplerinin ödemesini sağlayacak. Bununla birlikte yakıt tüketimi açısından da bu yeni motorun bazı avantajları olabilir. Fakat yakıt avantajı elde etmek isteyen kişiler dizel Macan’ı beklemek durumunda. Porsche, benzinli modellerin ardından dizel versiyonun da geleceğini duyurdu.

Macan’ın öne çıkan versiyonları ise Turbo ve S versiyonları. Bu iki modelde de 4 tekerden çekiş sistemi ve çift kavramalı şanzıman standart olarak geliyor. Hatta iki versiyonun da motorları çift turbolu V6. Fakat bu motorlar birbirlerinden farklı. Macan S, daha önce Panemera S’te görev yapan 340 beygirlik V6’yı kullanırken Macan Turbo yeni tasarlanan bir V6 kullanıyor ve gücü 400 beygir.

Porsche, Macan’ın Audi Q5 ile kardeş olduğunu dile getirmekten çekinmiyor. Fakat Macan’da birçok değişiklik bulunduğunu da dile getirmeden edemiyor. Porsche’ye göre Macan, Q5’ten çok daha sıkı bir otomobil. Özellikle süspansiyon ve şasi üzerinde değişiklikler yapan Porsche mühendisleri, Macan’ın yol tutuşunu 911’e benzetmeye çalışmışlar. Bunun yanında aracın ağırlık merkezini yere yaklaştırmak için de çalışmalar yapılmış. Aracın kapıları daha ince ama daha dayanıklı bir metal alaşımdan üretilmiş. Bagaj kapağı da tümüyle alüminyumdan üretiliyor. Bu gibi küçük değişikliklerle Macan’ın yüksek noktalardaki ağırlığı azalmış ve ağırlık merkezi yere yaklaşmış.

Porsche_Macan_5

İç mekanda neredeyse Cayenne ile aynı tasarım kullanılmış. Ekranın, tuşların ve vitesin konumu Cayenne’dekine çok benziyor. Fakat direksiyonun üzerinde çok daha fazla kumanda mevcut ve bu tasarım Cayenne’den değil 918 Spyder’dan alınmış. Bununla birlikte iç mekanda parlak ahşap ve karbon fiber gibi döşeme seçenekleri mevcut.

Porsche, Macan’ın en ucuz modellerinden biri olacağını dile getirdi. Henüz bir fiyat açıklanmamış olsa da Macan’ın şuanki ürün gamında en ucuz model olması bekleniyor. Dolayısıyla Boxster’dan bile daha ucuz olacak. Yine de bu Macan’ın çok büyük bir kitleye hitap eden hesaplı bir otomobil olacağı anlamına gelmiyor.

Diğer resimler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler