Otomobil

Porsche müzesinin en yeni üyesi: En eski 911

Porsche’nin efsanevi modeli 911 hakkındaki garip gerçekleri birçoğunuz biliyordur. Şirketin farklı bir isimle ortaya çıkışı, ardından gelen Peugeot tehdidi ve 911 isminin ortaya çıkışı pek sık anlatılmasa da bilinen bir hikayedir. Bu hikayenin bazı Porsche’leri çok nadir kıldığını ise pek fazla bilmiyorduk.

Porsche, Ferdinand Porsche’nin VW Beetle ile başlattığı felsefeyi daha sportif otomobillere taşımak için kurulmuş bir şirketti. Ancak II. Dünya Savaşı sonrası zor günler geçiren Almanya’da bu hayali hayata geçirmek pek de kolay değildi. Bu sebeple Porsche’nin ilk modeli 356, Avusturya’da kurulan Porsche Konstruktionen tarafından üretilmişti. Ardından Ferdinand Porsche, Fransa tarafından serbest bırakılmasıyla 1931 yılında kurduğu Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH şirketinin başına geri döndü ve oğlu Ferry Porsche de Avusturya’daki şirketi bırakıp babasına katıldı.

Fakat 356’nın üretimi Almanya’ya taşındıktan kısa bir süre sonra Ferdinand Porsche hayatını kaybetti ve şirket 1963’e kadar 356 ailesinin farklı modellerini üretmekle yetindi. Fakat 356’nın artık limitlerine geldiğini biliyordu ve bu sebeple içeride 4 koltuklu, hafif ama konforlu, binmesi kolay bir otomobil geliştirmeye başlamıştı. Bu tasarım hedefleri Ferry Porsche tarafından bizzat verilmişti. Fakat maliyetleri düşük tutmak için satış ekibi aracın mevcut üretim bandında üretilmesi konusunda ısrarcı oldu. Bu sebeple devrimsel değil evrimsel bir otomobil olması istendi. 

İstenen özelliklere uyacak bir otomobil için mühendisler çalışmalara başladı. Tasarım işi de mühendislerin işiydi çünkü o dönem Porsche’nin bir tasarım ekibi yoktu. Bu süreçte bazı dış tasarımcılardan da tavsiyeler alındı ancak hiçbir konseptin yeteri kadar Porsche olmadığına kadar verildi.

Tam da bu esnada şirkete yeni katılan birinin elinden durumu değiştiren bir tasarım çıktı: Porsche 754. Ferry Porsche’nin oğlu Ferdinand Alexander Porsche tarafından tasarlanan bu otomobil, ekip için sonunda çabalarının meyve verdiği anlamına geliyordu. Ancak Ferry Porsche bu tasarımı bütünüyle beğenmedi. Özellikle arka kısımında bir Fastback görünümü isteyen Ferry Porsche’yi memnun etmek için 754’ü temel alan yeni çalışmalar yapıldı.

Porsche T7 ya da Typ 754

Porsche T7 ya da Typ 754

Porsche T7 ya da Typ 754 – iç mekan

Arka tarafta C sütunu ve arka camın tasarımı değiştirildi ve kuyruk kısmının daha sportif bir görünüme ulaşması sağlandı. Sonunda istenen tasarım elde edildiğinde şirketin tasarım proje kodu 901’i gösteriyordu. Dolayısıyla şirket bu modeli Porsche 901 adıyla Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergiledi ve 356’nın yeri alacağını duyurdu.

1964 yılıyla birlikte Porsche 901’in üretim süreci de başladı ve 82 adet 901 üretildi. Üretilen modeller showroom’larda ve fuarlarda sergilenmek üzere kullanılıyordu ve henüz satışlara başlanmamıştı. Tam da bu esnada 1964 Paris Auto Show’da ilginç bir olay yaşandı. Porsche 901’i gören Peugeot ekibi derhal bu isme itiraz etti. Fuar sonrasında Porsche’ye bir mektup yollayan Peugeot, ortasında sıfır olan 3 sayıdan oluşan kullanımın kendilerine ait olduğunu ve bunu şimdiden birçok modelinde kullandığını bildirdi. Dolayısıyla 901’in satışa sunulması durumunda Porsche’ye dava açacaklardı.

Porsche bu konuda bir çözüm üretmek için ismin ortasında sıfırı kaldırdı ve basitçe yerine bir koydu. Böylece 911 ismi doğmuş oldu. O andan itibaren üretilen tüm Porsche’lerin üzerindeki isimlendirmeler 901 yerine 911 şeklinde değiştirildi. Sadece şanzıman gibi birkaç parça kodu üzerinde 901 kalmıştı.

O dönemde üretilen 901’lere ne olduğu pek umursanmadı. Porsche de bunların test ve sergileme amaçlı kullanıldığını ve tüketicilere satılmadığını bildirmişti. Ancak yıllar içerisinde patent sorunu nedeniyle terk edilen 901’lerin değeri ciddi biçimde arttı ve koleksiyonerler onları satın almaya başladı. 

3 yıl önce bunlardan biri olan 57 şasi kodlu 901, bir çiftlikte bulunduğunda bu sebeple büyük bir haber oldu. Bir çiftlikte oldukça kötü halde iki araç bulan bir Alman TV ekibi, bunlardan birinde 3000-57 kodunu görünce derhal bir hazine bulduğunu anlamıştı. Dolayısıyla haberin Porsche’ye ulaşması fazla zaman almadı. Şirket müzesinde bir örneği bulunmayan bu 82 otomobilden birini satın alma isteğini gösterdi ve bağımsız bir ekibin değerlendirmesi sonucu belirlenen fiyat Porsche tarafından ödendi. Porsche bu rakamı hiçbir zaman kamuoyuyla paylaşmadı fakat o Porsche’nin bugünkü halini artık müzede görmek mümkün.

Oldukça paslanmış ve parçaları eksik halde bulunan aracın restorasyon süreci Porsche fabrikası için bile kolay olmadı. Birçoğu bugün üretilmeyen parçaları değiştirmek, gövdeyi pastan kurtarıp yeniden eski haline getirmek toplamda 3 yıl sürdü. Sonunda fabrikadan çıktığı günkü haline sadık kalınarak müzeye kazandırıldı.

Porsche bu modeli kendi müzesinde “911 (901 No. 57) – Bir Efsanenin Başlangıcı” isimli bir sergiyle ziyaretçilerin karşısına çıkarmaya başlıyor. 

İlginç şekilde Porsche daha sonra da ortasında sıfır bulunan numaraları yarış otomobilleri için kullanmaya devam etti. Hatta 911’lerin iç proje kodları da 996 gibi isimlendirmelerle belirtiliyor. Ancak 911 ismi ve tasarımıyla çok uzun zamandır evrimsel gelişim sürecini korumaya devam ediyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler