TasarımTeknoloji

Project Ara için hazırlanmış en çekici konsept

lapka_google_project_ara

Google’ın modüler akıllı telefon projesi Project Ara, üçüncü parti yazılım ve donanım üreticilerinin desteğine çok ihtiyaç duyuyor. Görünüşe göre şimdiden bu desteği görmeye de başladılar. Lapka’nın hazırladığı sağlık odaklı Project Ara konsepti gerçekten oldukça çekici.

Lapka, akıllı telefonlar için sağlık odaklı (nem, radyasyon, elektromanyetik alan ölçer gibi) sensörler üreten bir şirket. Tasarım anlamındaki başarılarıyla daha önce de dikkat çeken şirket, bu kez de hünerini Project Ara için göstermiş.

lapka_google_project_ara_3

Project Ara’nın ana ünitesi üzerine yerleştirilmek için tasarlanan modüller yine sağlık teması üzerine. Her modül farklı bir sensör olarak çalışıyor ve farklı bir sorununuza çare oluyor. Toplamda 7 farklı modülün görevleri hava kalitesi, karbon dioksit, UV, kalp ritmi, kan şekeri ve nefes ölçümü yapmak. Elbette hepsini bir arada kullanırsanız telefon cebinize pek rahat sığmayacaktır. Gündüzleri kan şekeri ölçmek için kullanırken geceleri ne kadar alkol aldığınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Bu arada Lapka’nın ‘alkol üfleme’ aksesuarının iPhone versiyonu da mevcut.

 lapka_project_ara_3

Tasarım konusunda renkli spor ayakkabılardan esinlenilmiş. Açıkçası güzel fotoğrafların da etkisiyle bizim çok hoşumuza gitti. Ancak bu konseptin gerçeğe dönüştüğünü görmek için uzunca bir beklememiz gerekebilir. Zira şuan için Project Ara halen pilot bir proje. Project Ara seri üretime geçse dahi Lapka’nın tüm bu sensörleri seri şekilde üretebileceğinden emin değiliz.

lapka_google_project_ara_5

lapka_google_project_ara_2

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.