Tasarım

Renault’nun 500 Beygirlik Yeni Canavarı

2015-renault-rs01

Renault, 2014 Moskova Otomobil Fuarı’nda yeni yarış serisi için geliştirdiği otomobili gösterdi. R.S. 01 isimli aracın kalbinde Nissan GT-R’dan alınan motor bulunuyor.

Renault, teknolojisi ve farklı tasarımlarıyla her zaman dikkat çekici otomobiller üretiydi. Eskiden tasarımlar sadece ”farklı” olarak nitelendirilebilirdi. Şimdi ise ”farklı” ve ”güzel” olarak nitelendirmek mümkün. En güzel örneklerden biri de Alpine A110-50 modeliydi.

Alpine modeli bir konseptti. Her ne kadar 2016 yılında yollara çıkmasını bekliyor olsak da o hala gerçek bir yol otomobili değil. Fakat Renault, bu tasarımı yollardan önce pistlere çıkartmaya karar vermiş.

2015-renault-rs01_2

Renault Sport Trophy’de yarışmak üzere tasarlanan aracın şasisi yarış standartlarına uygun. Karbon fiber monokok gövde Dallara firması tarafından üretiliyor. Kaputun altında ise Nissan GT-R’ın Nismo versiyonundan gelen bir motor mevcut. 3.8 litrelik V6 motor 500 beygir güç üretiyor. Bunda neden bir Nissan motoru kullanıldığını düşünüyorsanız: Nissan ve Renault’nun uzun süreli bir işbirliği var. Genelde Nissan, Renault’nun motorlarını kullanırdı fakat bu kez Renault, Nissan’dan bir motor almış.

Renault, bu aracı isteyen ve fiyatını karşılayabilen herkes için üretecek. Tabi yollara çıkma izni yok. Fakat Renault Sport Trophy’de yarışabilirsiniz. Fiyatı ise 282 bin avro.

2015-renault-rs01_7

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.