Teknoloji

Robotlardan oluşan müzik grubu Automotica ile tanışın

automatica-nigel-stanford-1

İnce ve turuncu iki çocuktan oluşan müzik grubu Automatica ile tanışmaya hazır mısınız? Automatika, insanların müzik aleti çalma becerisini ve sanat algısını taklit eden mekanik varlıklardan oluşuyor. Endüstriyel robotlara yapay zeka teknolojisi entegre ederek bir “orkestra” oluşturan proje muhteşem sonuçlar verdi.

Automatica nasıl doğdu?

2015 yılında Almanya’daki bir şirket Stanford’a üç endüstriyel robot hediye etti. Bu robotlar genellikle otomobil endüstrisi veya kaynak gibi ağır sanayide kullanılıyordu. Ancak uzmanlar, gelişen teknolojiyle bu robotlara “her şeyi” yaptırabileceklerini ve robotların bu şekilde programlanabileceğini biliyorlardı. Bu nedenle hemen harekete geçtiler.

Bir garajı müzik salonuna çeviren uzmanlar deneme yanılma yoluyla 4 haftada bu robotları programlamayı başardı. Ardından video çekim süreci başladı. Çekilen videoda sadece 3 robot kullanılmasına rağmen çeşitli video efektleriyle robot sayısı daha fazla gösterilmiş.

Video her ne kadar muhteşem olsa da şunu açıklamakta yarar var. Stanford’daki uzmanlar geçtiğimiz günlerde videodaki robotların aslında duyduğumuz müziği çalmadığını belirtti. Özel efekt ve hızlandırılmış çekimlerin bileşiminden oluşturulan video yine de izlemeye değer

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler