Teknoloji

İnsanlık 4 milyar yaşındaki kuyruklu yıldıza ulaştı!

rosetta kuyruklu yıldız

İnsanoğlu Rosetta görevini tamamlayarak, ilk kez bir kuyruklu yıldıza iniş yapmayı başardı ve tarih yazdı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 7 saatlik bir inişin ardından, Philae isimli uzay aracının 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının yüzeyine dokunduğunu açıkladı.

ESA genel müdürü Jean-Jacques Dordain’in ilk açıklaması, “Bu uygarlık için büyük bir adım” oldu.

100 kg ağırlığındaki Philae aslında kuyruklu yıldıza daha önce vardı fakat tüm bunlar Dünya’dan 510 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleştiği için, sinyalin gezegenimize gelmesi için 28 dakika geçmesi gerekti. Philae, kuyruklı yıldıza Türkiye saatiyle dün akşam 18.05’te ulaştı.

Bir kuyruklu yıldıza erişme ve onu inceleme hayali ilk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıktı. Philae’yi taşıyan Rosetta ise 2004’te uzaya fırlatıldı ve proje için 1 milyar dolardan fazla bütçe ayrıldı.

Rosetta Philae

İnsanlığın ulaştığı 67P/Churyumov-Gerasimenko isimli kuyruklu yıldızın, 4 milyar yıldan daha fazladır var olduğu düşünülüyor. İnsanoğlu, bu yaşlı yıldızın buz ve toz tabakalarını inceleyerek, evrenin ve güneş sistemimizin ardındaki soruların yanıtını bulmaya çalışacak.

10 yıl süren zahmetli ve pahalı yolculuğun ardından, Philae inişe başladı. İniş alanı düz değildi; bölgede uçurumlar, kayalar ve sarp eğimli noktalar vardı. Kuyruklu yıldızdaki yer çekimi çok zayıf olduğu için Philae’ye onu yıldıza bağlı tutacak zıpkınlar eklenmişti. Avrupa Uzay Ajansı, Philae’nin zıpkınlarını ateşlemediğini, yani şu an kuyruklu yıldıza bağlı olmadığını açıkladı. Bu da, Dünya’ya bilgi göndermesi gereken aracın 67P/Churyumov-Gerasimenko’dan düşüp, uzayda kaybolabileceği anlamına geliyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Philae’nin zıpkınlarını uzaktan ateşlemeyi denediler. Ardından gelen bilgiler, Philae’nin ilk inişinden sonra kuyruklu yıldızın yüzeyinden geri sektiği ve ardından yeniden indiğini gösterdi. Yani 10 yıllık bu zorlu görev başarıyla tamamlandı.

Avrupa Uzay Ajansı, şu an Philae ile sorunsuz iletişim kurabiliyor ve 4 milyar yaşındaki 67P/Churyumov-Gerasimenko’dan bilimsel verileri alıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.