Teknoloji

Rusya’nın gizemli uydusu gizli bir silah mı?

Object-2014-28E Rusya

Rusya’nın mayıs ayında fırlattığı ve şu an Dünya’nın yörüngesinde konumlanan gizemli uyduya dair ciddi bir komplo teorisi ortaya atıldı. Object 2014-28E isimli uydu, birçok haberleşme uydusuyla birlikte aynı anda fırlatıldı fakat Rusya yalnızca Object 2014-28E’in amacına dair açıklama yapmadı.

Garip görünümlü uydu çok fazla manevra yaptığı için, uzay atıklarını temizliyorveya diğer uydulara yakıt taşıyor olabileceği de düşünülüyor.

Rusya’nın uzay aktivitelerine karşı bu denli önyargılı olunmasının sebebi ise ülkenin geçmişte Istrebitel Sputnik programı ile yörüngede konumlanan uzay silahları yapmaya yeltenmiş olması. Sovyetler’in çöküşüyle birlikte, program dondurulmak zorunda kalmıştı. Bu programın yeniden aktif edilmiş olabilir mi?

Chatham House araştırma direktörü Patricia Lewis’e göre, Object 2014-28E’nin silahlandırılmış olması veya uydulara siber saldırılarda bulunarak sinyallerini şaşırtması mümkün. Geçtiğimiz yıl Shijian 15 isimli Çinli uydu, beklenmeyen hareketler yaparak bir başka uydunun sinyallerini bozmuştu.

Dünya bir süredir büyük savaşlar görmedi ve bu gerçekten iyi bir şey. Savaşsız geçen bu dönemde, insanlık gelişmek ve daha ileriye gitmek için iyi bir aralık yakaladı. Fakat bilgi ve uzay çağında yaşanması olası bir savaşta insanlığa büyük zararlar verebilecek uyduların da kullanılacağına şüphe yok.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.