Teknoloji

Samsung Galaxy Note 4 ve Garip Tasarımlı Note Edge’i Duyurdu

Samsung_Note_4_2

Samsung’un IFA’da Galaxy Note 4’ü tanıtacağını herkes biliyordu. Fakat Note Edge tam bir sürpriz oldu.

İlk Note modelinden bu yana her yıl yeni Note’u Berlin’de düzenlenen IFA’da tanıtan Samsung, bu yıl da Galaxy Note 4’ü duyurdu. Galaxy Note 4, beklendiği gibi QuadHD ekrana sahip. 5.7 inç boyutundaki ekran 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunuyor. Bu denli yüksek bir çözünürlüğe daha önce LG G3 de ulaşmıştı.

Note 4’ün dikkat çekici yanlarından biri de ilk olarak Galaxy Alpha ile karşımıza çıkan alüminyum gövdeyi kullanıyor olması. Telefon dış çerçevesinde alüminyum malzeme kullanılmış. Arka ve ön bölümlere ise yine plastik malzeme hakim.

Samsung_Note_Edge

Note Edge

Gövdenin altında iki farklı işlemci görev alıyor: biri 2.7 GHz hızında ve 4 çekirdekli. Diğeri ise 1.9 GHz + 1.3 GHz olmak üzere toplamda 8 çekirdekli. Samsung, farklı bölgelerde farklı modelleri satışa sunacak. Bu işlemcilere 3GB RAM eşlik edecek.

Arkadaki kamera çözünürlüğü 16MP. Önde ise 3.7 MP bir selfie kamerası bulunuyor. Yine S-Pen kalem ve bu kalemle birlikte kullanılabilen özellikler Note 4’ün en güçlü yanlarından olacak.

Samsung_Note_4

Samsung, Galaxy Note 4’ü temel alarak farklı bir konsept daha geliştirmiş. Bu telefonun adı Note Edge. Edge, kenar olarak Türkçeye çevirilebilir. Telefona bu ismin verilmesinin nedeni bir ekranın bir kenarda arkaya doğru kıvrılıyor olması. 5.6 inçlik 2560 x 1440 piksel ekranın kenarında çok küçük bir bölüm daha mevcut. Bu bölüm, sık kullanılan uygulamalar için ve kılıf kapalı olduğunda bildirimler için kullanılabiliyor.

Note Edge, 2.7 GHz’lik 4 çekirdekli işlemciyle geliyor. Bataryasının bir miktar daha küçük olmasının dışında tüm özellikleri Galaxy Note 4 ile aynı. Dolayısıyla Note Edge’de S-Pen özelliklerini kullanmak mümkün.

Samsung, Galaxy Note 4’ün Ekim ayı içerisinde, Note Edge’in ise yıl sonunda piyasada olacağını açıkladı.

Samsung_Note_Edge_2

Note Edge

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.