Teknoloji

Samsung Galaxy S5, Galaxy S4’ten bile az satıyor

Samsung_Galaxy_S5

Wall Street Journal, kötü giden satışlar sebebiyle Samsung’un üst yönetiminde değişiklikler olabileceğini yazdı. Gelen bilgilere göre özellikle Galaxy S5 satışları beklentilerin çok uzağında kalmış.

Akıllı telefon pazarında Apple’ın liderlik sürdüğü ilk yılların ardından zirve Android’e geçmiş ve Android ekosisteminde lokomotif hep Samsung olmuştu. Samsung’un halen bu rolünü koruduğu söylenebilir ancak işler eskisi kadar iyi gitmiyor. Geçtiğimiz aylarda Samsung yönetimi bir strateji değişikliğine gitmiş ve daha ‘premium’ telefonlar için düğmeye basmıştı. Bu konuda ilk adımları Galaxy Alpha ve Note 4 ile gördük.

Yeni strateji konusunda henüz yeterince geri dönüş alınmamıştı ki Samsung’dan bir strateji değişikliği haberi daha geldi. Şirket, özellikle Galaxy serisinde piyasaya sürülen model sayısını azaltma yönünde karar almıştı.

Wall Street Journal’in iddiasına göre bu hamlenin sebebi kötü giden Galaxy S5 satışları. Gazetenin haberine göre Samsung, başta hedeflenenden çok daha az Galaxy S5 satabildi ve bu sebeple stoklar depolarda kaldı. Samsung’un elde kalan stokları eritmek için reklam harcamalarını artırdığı belirtiliyor.

İddialara göre Galaxy S5, ilk 3 aylık dönemde 12 milyon adetlik satış rakamına ulaşabilmiş. Bu iPhone 6’ların ilk ay satışından daha düşük. Üstelik Galaxy S5’in Galaxy S4’ün aynı dönemine kıyasla da 4 milyon adet daha az satıldığı belirtiliyor.

Samsung’un gerilemesindeki en büyük etken Çin pazarında yaşanan düşüş. Çinden çıkan yeni rakipler Samsung’un satışlarını %50 oranında düşürmüş. Samsung’un en büyük pazarı olan ABD’de ise satışlar az da olsa artış göstermiş.

Yaşanan bu kötü gelişmelerin Samsung’un üst kademesinde değişikliklere sebep olabileceği söyleniyor. Bu yıl satışların düşmesi sebebiyle primleri ciddi biçimde azalan CEO JK Shin’in görevden alınabileceği WSJ’nin iddiaları arasında.

Android ekosisteminde özellikle uygun fiyatlı modeller üreten rekabetçi markalar dengeleri değiştirmeyi başarmış gibi görünüyor. Şimdilik asıl etkiler Çin pazarında yaşanıyor. Fakat yakında bu trend tüm dünyaya yayılabilir. Samsung’un bu trend karşısında iki seçeneği var; ya Apple gibi üst segment bir marka olacak ya da rekabete ayak uydurmaya çalışacak.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.