Teknoloji

Samsung ilk taşı attı ve çentikli iPhone’u yerden yere vurdu


Teknoloji dünyasında yılın en hararetli anı geldi. Yeni iPhone modeli satışa sunuldu ve Apple rakipleri iPhone’la dalga geçmek için sıraya koyuldu. Ve ilk taş beklendiği gibi en büyük rakip Samsung’dan geldi.

Samsung, Apple ve iPhone fanlarıyla dalga geçmeye bayılsa da uzun zamandır doğrudan rakibini hedef alan bir reklam yayınlamamıştı. Bir zamanlar reklam stratejisini “iPhone’dan daha iyi” şeklinde kurgulayan şirket, belki dışarıdan gelen eleştirileri ciddiye aldı, belki de şirket içinden birilerinin “Yahu aslında bizim telefon da başlı başına iyi, kendi işimize mi baksak?” telkinlerine kulak verdi ve özüne döndü – ta ki iPhone X çıkana kadar.

Samsung’un kendini tutamayışı, muhtemelen herkes gibi, 10. yıla özel iPhone için “devrim niteliğinde” özellikler beklemesinden ileri geliyordu. Ancak günün sonunda en devrimci özelliği çentik olan bir telefon olunca, şirket bu ortayı gole çevirmekten kaçınmadı.

“Büyüyün artık!”


“Growing up” (Büyüme) isimli reklam filmi, bir tur eski iPhone modellerini tiye alıyor. Apple’ın yıllarca 16 GB fantezisinden vazgeçmemesi, 4 inçlik ekran boyutunda ısrar etmesi, Galaxy yüzmeye başlarken iPhone’un suda boğulup pirince batırılması, flashback şeklinde ince detaylarla işleniyor. Günümüze geldiğimizde ise saçını yeni iPhone şeklinde, çentikli kestirmiş bir Apple fanını iPhone kuyruğunda görüyoruz. Karakterimiz yetti artık bu saçmalık deyip büyümeye karar veriyor ve Galaxy’ye geçiş yapıyor.

Kim haklı kim haksız tartışmalarına girmeyelim fakat reklamın kendi başına son derece eğlenceli olduğu kesin. Samsung sırasını savdığına göre şimdi sıra diğer Androidcilerde…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler