Teknoloji

Samsung’un İlk Tizen İşletim Sistemli Akıllı Telefonu

Samsung_Z

Samsung’un kendi bünyesinde geliştirdiği Tizen işletim sistemi ilk kez bir akıllı telefonda görev yapacak.

Samsung’un Intel işbirliğiyle geliştirdiği Tizen işletim sistemi, ilk olarak Galaxy Gear 2‘de karşımıza çıkmıştı. Ardından bu işletim sistemi Galaxy Gear’a da güncelleme olarak geldi. Şimdi ise bir akıllı telefonda görev yapmaya hazırlanıyor.

Samsung Z, firmanın ilk Tizen işletim sistemli akıllı telefonu. Temel özellikler bakımından Galaxy S5’ten pek de aşağı kalır görünmüyor; Parmak izi okuyucu, kalp ritmi sensörü, 4 çekirdekli 2.3 GHz işlemci ve 2GB RAM. Ekran ise 4.8 inç büyüklüğünde 720p çözünürlük sunan bir Super AMOLED.

Samsung_Z_2

Samsung, Samsung Z’nin oldukça akıcı performans sunacağı konusunda iddialı. Telefonun çok çabuk açıldığına ve çoklu uygulama desteği sunduğuna özellikle vurgu yapan marka, oyunlarda da akıcı bir performans vadediyor.

Samsung’un Tizen hamlesini geçmiş yıllardaki Wave hamlesine benzetebiliriz. Yani Samsung Z muhtemelen Android’li modellere göre hatırı sayılır derecede ucuz olacaktır. Fakat henüz fiyatı belli değil. Samsung, bu modeli öncelikle Rusya’da satışa sunacağını açıkladı. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil.

 

 

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.