Sosyal Medya

Dünyanın en büyük sanal uyuşturucu pazarının patronu en az 30 yıl yatacak

Silk Road ulbricht

Geleceğin suçunu işleyen ve dünyanın en büyük siber uyuşturucu pazarı Silk Road’u kuran Ross Ulbricht adalet karşısına çıktı. Juri, Ulbricht’in Silk Road’un ardındaki Dread Pirate Roberts takma isimli kişi olduğunda karar kıldı.

Bir ay süren dava geçtiğimiz gün Manhattan New York’ta sonuçlandı ve 30 yaşındaki Ulbricht, yargılandığı yedi suçun yedisinden de suçlu bulundu. Ulbricht’e yöneltilen suçlamalar arasında uyuşturucu satışı, kara para aklama ve örgüt liderliği bulunuyor. Jurinin karara varması yalnızca 3,5 saat sürdü ve kararın ardından lbricht en az 30 yıl hapis yatacak.

Ulbricht tarafından kurulduğu ortaya çıkan Silk Road, FBI tarafından çökertilmeden önce dünyanın en büyük uyuşturucu pazarı olmayı başarmıştı. Dünyanın dört bir yanından irili ufaklı uyuşturucu satıcıları, müşteriyle Silk Road üzerinden alışveriş yapıyordu. Silk Road’da kullanılan para birimi ise Bitcoin’di ve pazarın çökertilmesinden sonra sanal para biriminin değerinde inanılmaz bir düşüş yaşandı.

FBI, Silk Road üzerinden Ulbricht’in dijital cüzdanına 13,4 milyon dolar değerinde Bitcoin gönderildiğini ortaya çıkarmış ve ardından Ulbricht San Fransisko’daki halka açık bir kütüphanenin bilim-kurgu bölümünde tutuklanmıştı.

Ulbricht’in avukatı Joshua Dratel davanın başlangıcında müvekkilinin Dread Pirate Roberts olmadığını söyledi fakat kısa bir süre sonra Silk Road’un ‘ekonomik bir deney’ amacıyla Ulbricht tarafından kurulduğunu kabullendi.

Silk Road’un bitirilmesi, derin web’deki uyuşturucu ticaretini bitirmedi. Aksine, daha önce tek bir çatı altında toplanan trafik, şimdi yüzlerce küçük Silk Road benzeri pazara yöneldi. Bitcoin ise dünyanın dört bir yanında kazanılan kara paraların aklanmasında kullanılmaya devam ediyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.