Otomobil

Senna’nın adı en agresif McLaren’de yaşıyor

McLaren yeni tanıttığı P15 kodlu modeline efsanevi Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın adını vermiş. McLaren Senna agresif görünümü, performansıyla P1’in yerini alıyor ve efsanevi pilotun adına yakışır bir model olmaya çalışıyor.

Formula 1’in en iyi pilotlarından biri olarak kabul edilen Ayrton Senna, hiç şüphesiz en dramatik kariyere sahip. 3 kez dünya şampiyonu olduktan sonra San Marino Grand Prix’sinde yüksek hızda ölümcül bir kaza geçiren Brezilyalı pilot belki de çok daha fazla başarıya ulaşabileceği pistlerden erken ayrıldı ve dünyayı üzüntüye boğdu.

Ayrton Senna öldüğü gün Williams takımıyla mücadele ediyordu fakat kariyerindeki şampiyonlukların tamamını McLaren ile yarıştığı yıllarda kazanmıştı. Dolayısıyla Senna ve McLaren arasında güçlü bir bağ olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple İngiliz marka yıllar sonra Brezilyalı pilotun ismini yeni modeline vermiş.

Temel olarak McLaren 720S üzerine inşa edilen McLaren Senna, seri olarak ise McLaren P1’in yerini alıyor. Ancak P1’in aksine hibrit bir sisteme sahip değil. 800 beygirlik gücün tamamı 4 litrelik çift turbolu V8 motor tarafından sağlanıyor. Buna rağmen yeni modelin çok daha hızlı olması bekleniyor. Zira McLaren mümkün olan her noktada ağırlıktan tasarruf etmeye odaklanmış. Ayrıca yeni model tasarım anlamında da çok daha fazla aerodinamik yere basma kuvveti elde etmeye odaklanıyor. Tüm bunların McLaren Senna’yı üretilmiş en hızlı McLaren yol otomobili yapacağı söyleniyor. Şimdilik McLaren’den resmi rakamlar gelmiş olmasa da Senna’nın 0’dan 100’e 3 saniyeden kısa sürede çıkacağı ve saatte 320 kilometreden daha hızlı olacağı iddia ediliyor.

McLaren, tasarım anlamında kendi çizgisini korumuş. Ancak çok daha agresif detaylar uygulamış. Öyle ki bunun standart modellerin bir yarış versiyonu olduğu izlenimi yaratılmış. Önde büyük hava girişleri, yan bölümde motor için geniş bir girişi, arkada büyük difüzör ve kanat aracın dikkat çeken detayları. Ayrıca kapıların alt kısmındaki şeffaf kısım da çok dikkat çekiyor.

İç mekanda ise fazla gerekli olmayan her şeyden vazgeçilmiş. Aracın iç mekanında da herhangi bir cep ya da bir saklama alanı bulunmuyor. Hız göstergesi bile en basit şekilde dizayn edilmiş. İç mekandaki tek teknolojik detay orta bölümdeki dokunmatik ekran.

Önceki modellerin başarısı düşünülürse McLaren Senna muhtemelen şirketin ürettiği en hızlı model olacak. Sadece düz bir çizgide değil, kıvrımlı pistlerde de çok iyi süreler elde edebilir. Ancak rakipleri de yabana atılır cinden değil. Red Bull ve Aston Martin ortaklığında üretilen AM-RB 001 ve Mercedes’in AMG Project One modeli McLaren Senna’nın en büyük rakipleri olacakç

Peki bu McLaren için önemli mi? – Pek sayılmaz. Şirket 1 milyon dolara satacağı McLaren Senna’lardan 500 adet üretecek ve şimdiden hepsi rezerve edilmiş durumda. 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler