Yaşam

Bu seradaki bitkilere mutlaka dokunmalısınız!


Bir sera düşünün. Şehrin meydanında. İçindeki bitkilere dokunmak serbest. Hatta dokunmanız için ısrar ediliyor. Kulağa inanması zor veya tamamen hayal ürünü gibi gelse de böyle bir sera gerçekten var. Üstelik dokunduğunuzda bitkiler ışık yayıp, çeşitli sesler çıkarabiliyor.

Tokyo Midtown’ın bahçesinde bulunan bu ışıl ışıl sera 2017 Design Touch etkinliği için PARTY tasarım stüdyosu tarafından oluşturulmuş. Seradaki her bitki dokunulduğuna kendine has bir ses ve titreşim yayacak şekilde tasarlanmış durumda. Her renk ve ses bitkinin özel bir yönünü yansıtıyor. Böylelikle ziyaretçiler sadece tat ve koku ile bitkiye bağlanmamış oluyor.

Projenin ses tasarımcısı Ray Kunimito, tohum sürtünme sesleri, yaprakların hışırtıları ve meyve yerken çıkarılan sesleri- kısacası gerçek meyve sebze seslerini- kaydedip bunları çeşitli enstrümanların sesleriyle harmanlamış. Kunimito, oluşturduğu her bir sesin benzersiz olduğundan emin. Ziyaretçiler bir domatese dokunduğunda bir keman sesi duyuyor, havuca dokunduğunda trompetler devreye giriyor, lahanalarda ise obuanın derin sesini duyuyor.

5 Kasım’a kadar Tokyo Midtown’da görülebilecek olan bu sera ücretsiz gezilebiliyor. Tokyo’ya kadar gidemeseniz de aşağıdaki videodan Dijital Sebzelerin kısa performansını izleyebilirsiniz.

Show More

Benzer İçerikler