Teknoloji

Sony A7, A7R ve RX10 Modellerini Duyurdu

Sony_A7_5

Sony, bugün bekleyişe son verdi ve ilk Full Frame NEX fotoğraf makineleri ile yeni RX10 modelini duyurdu.

Son günlerde sızıntıları artık ayyuka çıkan Sony’nin Full Frame NEX modelleri A7 ve A7R bugün resmi olarak duyuruldu. Sony’nin kompakt NEX serisinin birer üyesi olan bu yeni modellerin en dikkat çekici özelliği daha büyük bir sensör kullanıyor olmaları. A7R’da Nikon D800E modelinde görev yapan sensörün benzeri 36MP çözünürlüğünde Full Frame bir sensör görev yapıyor. A7 modelinde ise RX1 ve A99 gibi modellerde yer alan 24MP’lik sensör mevcut.

İki yeni NEX modeli de aynı gövdeyi kullanıyor. Magnezyum alaşımlı metalden üretilen gövdeler temel olarak RX1’i alıyor. Fakat değiştirilebilir E bayonet ve dahili vizör için gövdede kapsamlı değişikler yapılmış. Yine de A7 ve A7R’ın boyutları çok daha küçük bir sensör kullanan Olympus OM-D E-M1’den daha büyük değil. Burada E-M1’i örnek veriyor olmamızın sebebi tasarım açısından NEX’lere benziyor olması. Özellikle vizörün bulunduğu orta bölümdeki çıkıntı Olympus’un OM-D modellerini anımsatıyor. Sony, NEX-7 ve NEX-6’da vizörü köşede kullanıyor olsa da A7 ve A7R’da büyüyen sensör sebebiyle alan sorunu yaşamış olsa gerek. Bu sebeple de vizör üst bölümde tam ortaya konumlandırılmış. Vizörün teknik özelliklerine baktığımızda ise daha önce NEX-7/6, A77 ve A99 gibi modellerde görev yapan 2.4 milyon noktalı LED vizörün aynı şekilde A7 ve A7R’ye aktarıldığını görüyoruz. Ayrıca iki modelde de gövdenin yağmur ve toz gibi çevre koşullarına dayanıklı olarak üretildiğini belirtelim.

Sony_A7_2

A7 ve A7R’ın birbirlerinden farklı olduğu çok az nokta var. Bunlardan biri çözünürlük farkı. A7R’da 36MP, A7’de ise 24MP sensör görev yapıyor. A7R’da sensörün önündeki düşük geçirgen filtre kaldırılarak daha keskin sonuçlar elde edilmesi sağlanmış. A7’de ise bu düşük geçirgen filtre ile birlikte sensör üzeri 25 kontrast tabanlı odaklanma ve 117 faz tabanlı odaklanma noktası bulunuyor. Yani A7R daha keskin sonuçlar için ayarlanırken A7 modelinde daha hızlı odaklanmayı sağlayan bir AF sistemi mevcut. Elbette iki modelin fiyatları da farklı; A7 modeli için 1699 dolarlık body fiyatı, A7R için de 2299 dolarlık body fiyatı açıklandı. İki model de Aralık ayında piyasada olacak.

A7 ve A7R’ın ortak özellikleri ise şöyle; FE ve E bayonet, 3 inç 1.4 milyon noktalı LCD, 2.4 milyon noktalı vizör, Bionz X işlemci, çevre koşullarına dayanıklı magnezyum alaşım gövde, Full HD video ve HDMI üzerinden sıkıştırılmamış kayıt imkanı, Wi-Fi ve NFC.

Sony_A7_grip

Sony A7 ve A7R için opsiyonel grip aksesuarı da bulunuyor

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.