Teknoloji

Sony, Akıllı Telefonları DSLR’a Rakip Yapıyor!

Sony_DSC_QX10

Sony’nin bir süredir konuşulan ”lens-camera” projesine ait ilk görseller de internete sızdı. Görünüşe göre ürünler final haline oldukça yakın ve kısa bir süre sonra piyasada olacak.

Teknoloji dünyasında görülen yeni trendlerle birlikte bazı iş kolları daralan Sony, bu sebeple akıllı cihazlar ve görüntüleme teknonolojilerine yoğunlaşma kararı almıştı. Ericsson’daki payını satın alıp akıllı telefonları tümüyle kendi markası altında üretmeye başlayan Sony, görüntüleme teknolojilerinde ise hem tedarikçi hem de bir cihaz üreticisi olarak iddialı konuma geldi. Şimdi ise bu iki farklı iş kolu, tek bir üründe biraraya geliyor: ”lens-camera”

Daha önce birkaç kez söylenti olarak ortaya atılan ”lens-camera” konsepti hakkında ilk kez görseller ortaya çıktı. Sonyalpharumors‘ın yayınladığı görseller ilk ”lens-camera” modellerini detaylı bir biçimde görülebiliyor. Üstelik Sonyalpharumors sitesi detaylı teknik özelliklerle birlikte bu ürünün çok yakında piyasada olacağını da belirtiyor.

Sony_DSC_QX100

Sony, iki farklı ”lens-camera” hazırlamış. Bunlardan biri RX100 MKII’de kullanılan lens ve sensörden ibaret. Yani RX100 MKII’nin LCD ekransız versiyonu. Diğeri ise 10x zoom’a sahip giriş seviyesi kompakt kamera özelliklerini taşıyan bir model. Ürün isimlerini DSC-QX10 ve DSC-QX100 olacağı belirtiliyor.

Bu konseptin amacı bir fotoğraf makinesinde olan tüm ekipmanları (LCD ekran hariç) bir lensin içerisinde sığdırmak. LCD ekran olarak ise cep telefonunuzun ekranını kullanıyorsunuz. Sony, özel bir tasarım ile bu lensi, telefonun üzerine sabitleme imkanı sunuyor. Kablosuz bağlantı sayesinde de çektiğiniz görüntüler anında telefonunuza düşüyor. Böylece cep telefonunuz çok yüksek fotoğraf ve video kalitesine erişmiş oluyor. Elbette telefonunuzu üzerinde bu lens varken cebinize koymanız pek mümkün değil. Fakat lensi istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Gelen bilgiler göre Sony’nin bu ürünleri sadece Sony akıllı telefonlara özel olmayacak. Tüm iPhone ve Android işletim sistemli akıllı telefonların bu lenslerle birlikte kullanılabileceği söyleniyor. Dolayısıyla sabitleme aparatı ayarlanabilir bir tasarıma sahip olabilir.

Sony’nin QX10 ve QX100 modellerini 4 Eylül’de yapacağı bir lansman ile tanıtacağı söyleniyor.

Sony_DSC-QX100_DSC-QX10

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.