İş DünyasıTeknoloji

Sony, PC Departmanını Satabilir

Sony_Vaio

Japonya’dan gelen söylentilere göre Sony, PC departmanını bir Japon yatırım firmasına satmak üzere.

Son yıllarda ekonomik anlamda zor dönemler geçiren Sony, yeni CEO’sunun gelişiyle birlikte bazı alanlarda ön plana çıkmaya başladı. Bunların başında akıllı telefon pazarındaki yükseliş geliyor. Firma Xperia serisinde inovasyona hız vererek dikkat çekici modeller yaratmaya devam ediyor. Bunun yanında kamera konusunda hem Sony’nin kendi markasıyla sattığı modeller, hem de diğer firmalara sağladığı sensörler de ciddi seviyeye ulaşmış durumda.

Fakat Sony’nin bazı alanlarda da zorlanmaya devam ediyor. Bu konudaki çözüm ise iyi oldukları alanlara odaklanmak yönünde. Yani kötü giden departmanlar ya sonlandırılıyor ya da yakında elden çıkarılacak. Japonya’dan gelen bilgiler ise PC departmanının gözden çıkarıldığı yönünde.

Japonya’da yayın yapan Nikkei’nin haberine göre Sony, PC departmanını Japan Industrial Partners şirketine satmak için görüşmeler yapıyor. Bu anlaşmanın 390 – 490 milyon dolar aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. Fakat Sony’nin tüm PC departmanını satmak yerine Vaio markasının bir kısmını elinde tutmak istediği söyleniyor. Böylece kurumsal müşterilere Sony üretimi Vaio modelleri satılmaya devam edecek.

Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda Sony’nin işten çıkartma yapmayacağı söyleniyor. 1000 kişilik Vaio ekibi yeni şirket bünyesinde çalışacak ya da Sony’nin diğer departmanlarına kaydırılacak.

Sony, bu konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı. Fakat iddiaları yalanlamadılar. Dolayısıyla anlaşmanın gerçekleşmesine büyük olasılıkla bakılıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.