İş DünyasıTeknoloji

Sony, Vaio’yu Satıyor ve TV’yi Ayırıyor

Sony_Vaio

Sony, dün çıkan söylentiler hakkında bugün resmi bir açıklama yaptı ve Vaio markasını satıp PC üretimini sonuçlandıracağını duyurdu. Ayrıca TV departmanı da ayrı bir şirket olarak yoluna devam edecek.

Kârlılık anlamında zor dönemler geçiren Sony, yeniden yapılanma sürecinde odak alanlarını değiştiriyor. Bu bağlamda düşüşte olan PC pazarından çıkmayı planlayan firma, bugün konuyla ilgili resmi açıklamayı yaptı.

Dün, Vaio markasını ve tüm PC operasyonunu Japan Industrial Partners’a satacağı yönünde söylentiler çıkan Sony, bugün kendi mali yılına göre 2013’ün 3. çeyrek sonuçlarını açıklarken bu konuya da değindi. Söylentileri doğrulayan Sony, JIP ile bu yönde bir uzlaşma olduğunu ve anlaşmanın Mart ayı sonunda tamamlanacağını açıkladı. Fakat bu satışın miktarı konusunda henüz bilgi verilmedi. Bu anlaşmayla beraber Sony, PC üretimi yapacak yeni şirkete %5 oranında yatırım yapacak ve geçiş sürecine destek olacak.

Bu açıklamayla birlikte Sony, kendi bünyesinde PC tasarım ve geliştirme çalışmalarının tümüyle sonlandırıldığını da bildirdi. Satış ve dağıtım ekipleri ise sony Vaio modellerini dünyaya ulaştırıp ardından yeni şirkete geçiş yapacak. Yeni şirketin 250 – 300 Sony çalışanını işe alması bekleniyor.

Sony Bravia kdl-55nx810

Sony’nin TV departmanında da önemli bir değişiklik söz konusu. Bravia markasıyla tüm dünyada televizyon satan Sony, artık TV departmanını ana şirkette ayrı, ikinci bir şirket olarak konumlandırmaya karar vermiş. Bu konuda resmi duyuru yapılmış olsa da henüz çok fazla detay yok. Bu sürecin 2014’ün sonlarında tamamlanması bekleniyor.

Sony’nin çeyrek sonuçları da yine beklenenin altında kaldı. Firma yıl bazında 1.1 milyar dolar kayıp beklediğini açıklarken özellikle mobil alandaki yükseliş ile umut dağıttı. Sony’nin tablet ve akıllı telefon satışlarında ciddi yükseliş yaşanırken PS4 de kısa sürede 4.2 milyon adetlik konsol ve 9.7 milyon adetlik oyun satışıyla firmaya taze kan sağladı.

Nitekim Sony de bundan böyle bu alanlara yoğunlaşacak. PC yerine tablet ve akıllı telefon ürünlerine daha fazla yatırım yapacak olan firma, TV alanında ise 4K’yı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.