Teknoloji

Sony yenilenen A7 II’yi duyurdu

Sony_A7_II

Sony başarılı full frame aynasız modeli A7’yi küçük yeniliklerle güncelledi. A7 II, özellikle Olympus’tan gelen görüntü sabitleme sistemiyle dikkat çekiyor.

Sony A7, full frame sensörü oldukça küçük bir gövdeye sığdırdığı için geçtiğimiz yıl en dikkat çekici yeniliklerinden biri olmuştu. Fiyat konusunda da rekabetçi olan Sony, pazarda dengeleri değiştirmek istediğini gösterdi. A7 ve A7R 2013’ün Ekim ayında duyurulmuşlardı. Dolayısıyla 1. yaşlarını yeni doldurdular. Üstelik birkaç ay sonra Sony, video odaklı A7S’i de piyasaya sürerek bu ürün ailesinin tazeliğini korumuştu. Ancak Sony’nin hızına yetişmek pek mümkün değil zira şimdiden A7’yi yenilemeye karar vermişler. Üstelik öyle sıradan yeniliklerle de değil.

Sony_A7_II_2

A7 II, temel olarak A7’yi alıyor. Gövde boyutları, 24MP full frame sensör, vizör A7 ile aynı. Odaklama sistemi de kağıt üzerinde aynı görünüyor fakat yeni algoritmalar sayesinde A7 II’nin önceki modelden %30 daha hızlı olduğu belirtiliyor.

A7 II’nin en dikkat çekici yeniliği ise yeni görüntü sabitleme sistemi. Sony’nin SLT gövdelerinde sensör tabanlı bir görüntü sabitleme sistemi mevcut. Ancak aynasız gövdelerde şimdiye kadar sadece lens tabanlı sabitleme kullanılmıştı. Nihayet A7 II ile birlikte aynasız gövdede de sensör tabanlı sisteme geçiş yapılıyor. Bu sistem 5 yönde harekete duyarlı. Yani Olympus’un makinelerinde kullandığı sisteme çok benziyor. Sony ve Olympus arasında imzalanan işbirliğini düşündüğümüzde bu çok da garip değil.

Sony_A7_II_3

Gövdede de yenilikler mevcut. Artık grip bölümü daha geniş ve çekim tuşu bu bölümün üzerine taşınmış. Çekim tuşunun eski yerine ise iki adet programlanabilir tuş eklenmiş. Ayrıca önceden plastik olan ön panelde de artık magnezyum kullanılmış.

A7 II ile birlikte A7R’ın güncellenmemiş olması ilginç. Belki de Sony, satışları referans olarak A7 II’yi ön plana çıkarma kararı almış olabilir.

Sony A7 II öncelikle Japonya’da 5 Aralık’ta satışa sunulacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.