Teknoloji

Sony’den Aynasız DSLR: A3000

Sony_A3000

Sony, merakla beklenen aynasız DSLR modellerinden ilkini resmi olarak tanıttı. A3000 isimli yeni model, Alpha serisi gibi bir gövdeye sahip olsa da sensörü ve bayoneti NEX modellerinden geliyor.

Fotoğraf makinelerinde son dönemde aynasız modellere doğru bir yöneliş olduğuna hiç şüphe yok. Satışlar şimdilik beklenen düzeyde olmasa da birçok firma geleceği burada görüyor ve yatırım yapıyor. Aynasız segmentinde iddialı firmalardan biri olan Sony de farklı modellerle aynasızların potansiyelini büyütme hedefinde.

Bugün resmi bir tanıtım yapan firma, yeni bir segmente konumlandırdığı A3000 modeliyle birlikte 3 yeni lens ve NEX-5T modellerini duyurdu. NEX-5T modeli bir önceki NEX-5R ile neredeyse aynı model. Göze çarpan yenilikler NFC ve denklanşör butonunun hemen arkasına yerleştirilen Fn butonu. Asıl dikkat çeken yenilikler ise diğer duyurularda saklı.

Sony_16-70_Zeiss

Öncelikle 16-70 Zeiss lensten bahsedelim. Bu lens, Zeiss lisansıyla Sony tarafından üretilen bir lens. Yani tümüyle Zeiss üretimi bir lens değil ama üretim esnasında Zeiss’ın kalite standartları uygulanıyor. 16-70mm aralığında standart bir zoom lens olan bu lensin F4 değerinde sabit diyafram değeri bulunuyor. NEX sistemindeki en iyi lenslerden biri olacağına hiç şüphe yok fakat 1.000 dolarlık fiyat etiketi oldukça yüksek.

Sony’nin tanıtımını yaptığı ikinci lens ise 18-105 PZ lens. İsminde yer alan ”PZ” harfleri bu lensin bir Power Zoom olduğunu gösteriyor. Yani üzerinde bir zoom halkası bulunmuyor ve tüm zoom operasyonu motorlu olarak gerçekleştiriliyor. Bu özellik, video çekimlerinde oldukça faydalı. Sony, 18-105 PZ’nin fiyatını 600 dolar olarak açıkladı.

Sony_18-105_PZ

Üçüncü lens ise uzun bir süredir piyasada olan 50mm 1.8 lensin siyah versiyonu.

Sony’nin bu lansmanda en ilgi çekici ürünü ise şüphesiz A3000. Bir Alpha serisi modeli gibi isimlendirilen bu model, aslında yepyeni bir segmentin ilk temsilcisi. Zira bu ürün Alpha serisi gibi görünüyor ama temelde bir NEX donanımı taşıyor. Bu açıdan A3000’ü Panasonic’in GH modellerine benzetmek mümkün.

A3000, Sony’nin bir diğer HX300’e çok benziyor. Muhtemelen Sony mühendisleri A3000’in gövdesini HX300’ü temel alarak tasarlamış. Dolayısıyla Sony’nin A58 gibi SLT modellerine göre daha küçük olduğunu söyleyebiliriz. A3000’de NEX menü sisteminin yanı sıra, E bayonet yer alıyor. Yani bu makinede NEX serisi için üretilen lensleri kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla sensör, lense daha yakın ve arada bir ayna bulunmuyor. Görüntüleri vizör ve arka ekran aracılığıyla yönetebiliyor ve görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat Sony, maliyeti düşük tutmak adına hem vizör hem de ekranın çözünürlüğünü düşük tutmuş. Ayrıca arka ekran, diğer NEX modellerinde gördüğümüz hareket ettirilebilir ekranlardan da değil.

Sony_A3000_2

Sony A3000’in sensörü Sony tarafından yeni geliştirilen sensörlerden biri. 20.4 MP çözünürlük sunan bu sensör, APS-C yani DSLR’ların çoğunluğunda gördüğümüz büyük boyutlu sensörlerden. Bu sayede görüntü kalitesiyle iddialı olacağını öngörebiliriz. Fakat A3000’in en iddialı olduğu nokta fiyatı. Sony, bu modelin 18-55mm lens ile birlikte 399 dolara satılacağını duyurdu ki bu gerçekten iyi bir fiyat. Ürünün Türkiye’deki fiyatı 1.000 TL’nin altında olabilir.

Sony, tüm yeni ürünlerin Eylül ayı içerisinde piyasada olacağını açıkladı. Fakat Sony rüzgarı henüz kesilmiş değil. Eylül – ekim periyodunda Sony’nin önemli bir lansman daha yapacağı söyleniyor.

Sony_A3000_3

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler