Teknoloji

SpaceX Google’dan 1 milyar dolar yatırım aldı

spacex

Google ve Fidelity, Elon Musk’ın özel uzay nakliye ve araştırma şirketi SpaceX’e 1 milyar dolar yatırım yaptı. Yatırım ile birlikte Google ve Fidelity, SpaceX’in yüzde 10’undan biraz azına sahip oldu. SpaceX’in değeri ise 10 milyar doları aştı.

Yatırım, SpaceX uydularının geliştirilmesi ve Dünya’da internet erişimi olmayan yerlere internet dağıtması için kullanılacak. Tüm dünyaya internet erişimi sağlamak Google’ın halihazırda üzerinde çalıştığı bir hedef ve bu yatırım da yürürlükte olan diğer projelerin yanındaki yerini alıyor.

Elon Musk’a göre uydu interneti girişimi, hem internet hızını artıracak hem de şu an düzenli internet erişimi olmayan 3 milyar insana internet bağlantısı götürecek. Musk, verileri uydu üzerinden göndermenin, kablolarla hedefe erişene kadar router’dan router’a gitmesinden daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Tüm bunlar, gerçek hayattaki Tony Stark unvanını kazanan Musk için yeteri kadar heyecan verici değil. SpaceX ile Mars’a da internet bağlantısı götürmek istiyor ve projenin bu hedefi için bir başlangıç olacağını umuyor.

Projenin detaylarını Bloomberg’e anlatan Musk, “İnsanların bu projenin beş yıldan önce aktif olmasını beklememeli” diyor. Musk ayrıca projenin 10 milyar dolar gibi bir maliyete sahip olacağını ve Google ile Fidelity’nin yatırımının ancak ilk birkaç uydunun gönderilmesine yeteceğini tahmin ediyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.