Bilim

Star Wars’tan ilham alan sperm simülasyonu


Geçtiğimiz günlerde iki bilim insanı spermin atom düzeyinde nasıl hareket ettiğini açıklayan bir çalışma yayımladı. Kulağa oldukça ilginç gelen bu keşifte aslında bilim insanlarını şaşırtacak hiçbir şey yoktu. Tabii sonuca gelme yollarını saymazsak…

ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırma Harvard’s Wyss Enstitüsü’nün kurucularından Don Ingber ve daha önce film yapımcısı Peter Jackson’la çalışan moleküler biyofizikçi ve profesyonel animatör Charles Reilly önderliğinde gerçekleştirildi.

İkili halkı eğitmek için bilimsel bir animasyon yaratma arayışındaydı. Ancak ne yapacakları hakkında net bir fikirleri yoktu. Sonunda mikro, moleküler ve atomik seviyelerde spermlerin nasıl yüzdüklerini görselleştirmeye karar verdiler. Ortaya çıkacak animasyonun fizik tabanlı bir model olmasına; mikro, moleküler ve atomik ölçeklerin hepsinde mevcut bulunan bilimsel verileri kullanmasında anlaştılar.

Sonuçta ortaya spermin atom seviyesinde ne kadar büyüleyici olduğunu gösteren bir çalışma ortaya çıktı. Bu çalışmaya sıradan bir modelleme demek büyük bir haksızlık olacak. Çünkü bu gerçek bir simülasyon! Hem de Star Wars’u ilham kaynağı olarak kullanan bir simülasyon.

Simülasyonun asıl önemli noktası ise oldukça ilginç! Bu muhteşem ikili simülasyonun yapım aşamasında dinein proteininin atom seviyesinde nasıl şekil değiştirdiği keşfetti. Böylece ATP hidroliziyle salınan enerjiden kaynaklanan bu değişimin aslında spermlerin “bayrak altı hareketini” yönlendiren şey olduğu ortaya çıkmış oldu. Reilly bu durumu “ kürekçilerin aynı anda kürek çekmesi gibi bir şey” olarak açıklıyor. Bilim insanlarına göre bu durumu keşfetmek geleneksel bilim yöntemleriyle oldukça zor.

Igner ve Reilly daha fazla bilim insanının görselleştirme yaklaşımını kullanması gerektiğine inanıyor. Elbette bu çalışma sanat ve bilimin görünmeyen bir olguyu görselleştirdiği ilk çalışma değil. Ünlü yönetmen Cristopher Nolan’ın 2014 yılında çektiği Interstellar filminin arkasında hatrı sayılır sayıda görsel efekt tasarımcısı yer alıyor. Kip Thorne’un kara deliği doğru ve gerçekçi şekilde oluşturmak için teorik verileri kullanarak modelleme yaptığını da hatırlatalım.

Show More

Benzer İçerikler