Tasarım

Starbucks bardakları yaratıcılıkta sınır tanımıyor

f3e9f708-245b-4e92-a842-c604bc78768e
Her gün satın aldığımız ürünler, sahip olduğu logolarla zihnimizde belirli imgeler yaratıyor. O logoyu gördüğümüzde o ürünü rahatlık ve güvenlikle satın alabiliyoruz. Markaların logoları ve sembolleri tüketiciler üzerinde bir nevi ürünün ne şekilde kaliteli ve güvenilebilir olduğunu gösteriyor.

Onlarca kahve çeşidi ve rahat bir çalışma ortamının sunulduğu Starbucks’ın logosunun anlamı da bir o kadar ilginç. Starbucks, yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Siren’ler, mitolojide denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak karşımıza çıkıyorlar. Ayrıca firma ilk logosunda kadın göğüslerini sansürlemezken, son logolarında göğüslerin önüne saç geliyor.

Neredeyse her gün alışveriş yaptığımız markaların amblemleri bize ne kadar tek düze görünse de, farklı perspektiften bakan sanatçılar için bu durum pek de öyle değil. Mesela Starbucks’ın efsanevi amblemi olan deniz kızını birbirinden yaratıcı şekilde kahve bardaklarına aktaran Güney Koreli sanatçı Soo Min Kim gibi.

1

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler