Gezi / Yemek

Starbucks tüm dünyada Türk kahvesi satmaya başlıyor

modern türk kahvesi fincanı ile ilgili görsel sonucu
Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri olan Starbucks, Türk kahvesini global pazara taşıyacak hamlesinin hazırlıklarına başladı. Starbucks bu hamle için Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği ve Arzum ile anlaşarak ilk adımı attı.

Güzel bir iş birliği yaparak bunu duyuran üç büyük kurum, Türk kahvesi hakkında eksik bilinen noktalara ışık tutmayı da amaçlıyor.

Anadolu’da 600 yıldır Türk Kahvesi içiliyor. Ancak hala bu köklü kültür hakkında öğrenilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bunların başında Türk Kahvesi’nin belirli bir kahve çekirdeği çeşidi sanılması geliyor. Oysa ki Türk kahvesinin, uygun profilde kavrulan ve öğütülen farklı çekirdeklerle farklı lezzetlerde hazırlanabilen bir demleme yöntemi olduğu bilinmiyor.

Tüm bu eksik bilinen noktalara ışık tutmak, Türk Kahvesinin bir çekirdek çeşidi olduğu algısını değiştirmek, ideal standartlarının oluşturulması ve uygulanmasını sağlamak için dünyada kahve kültürünün en önemli temsilcilerinden Starbucks, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği (TKKAD) ve Arzum önemli bir iş birliğini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

1

Starbucks Türkiye Başkan Yardımcısı Tunç Tunaveli konuyla ilgili, “Starbucks Türkiye ekibi olarak hayalimiz Türk kahvesinin tüm dünyada daha fazla kabul görmesi ve yaygınlaşması adına global bir yolculuğa çıkmak. Bundan büyük mutluluk ve gurur duyarız. Ancak önce ilk adımımızı kendi ülkemizdeki Türk kahvesi kültürünü geliştirmek için atıyoruz. Türk kahvesi standartlarını yeniden keşfediyoruz. Türk kahvesine en uygun kahve çekirdeklerini bulmak için Türk baristalara ve kahve uzmanlarına danıştık ve harmanımızı sürekli geliştiriyoruz. Sunum ritüelini Starbucks mağazalarına uyarladık.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ise, “Starbucks’ın Türkiye’de tüm mağazalarında Arzum Okka ile Türk kahvesi sunması beni onurlandırıyor. Eğer bu işbirliğini Starbucks uluslararası boyuta taşırsa bu Arzum adına daha da büyük bir onur olur. Ancak asıl mesele bir gün Starbucks’ın New York’taki bir mağazasında Türk kahvesi sunmasıdır. Bu gerçekleştiğinde milletçe gurur duyarız” dedi.

Starbucks Türkiye, 17 Ekim’den itibaren Türk Kahvesi’ni TKKAD tarafından onaylanan çekirdek harmanı Veranda ile hazırlayacak ve yeni özel sunumuyla misafirleriyle buluşturacak. Arzum ise bu iş birliğinde her fincanda ideal kıvam sunmayı vadeden kahve makinesi Okka ile yer alıyor. Starbucks’ın misafirlerine Türk kahvesini servis edeceği özel fincanlar, ünlü endüstriyel tasarımcı Gamze Güven’in imzasını taşıyacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler