Yaşam

Starbucks’ın yeni şubesi yüz yıllık bir Japon evi

2

Japonya’nın eski başkenti Kyoto’da yeni bir Starbucks şubesi açıldı. Ancak bu şubeyi, diğer Starbucks şubelerinden ayıran önemli bir fark var.

Kyoto’nun tarihi caddelerinden Ninen-zaka’da bulunan yüz yıllık bir binada kahve severlerle buluşan Starbucks, bir zamanlar geyşaların yaşadığı tarihi binayı kiralayarak, restorasyonunu aslına uygun olarak yaptırdı.

3

Üç katı bulunan şubenin ön ve arka bahçeleri, geleneksel Japon bahçeleri esas alınarak düzenlendi. Şubenin dekorasyonunda Japon kültürüne atıfta bulunan eşyaların yanı sıra kimono gibi yerel kıyafet örnekleri de var.

En üst katta bulunan oturma alanında müşteriler, ayakkabılarını çıkartarak minderlere ve sedirlerlere  oturabilme imkanına sahipler.

5

Starbucks aynı zamanda yere oturmakta zorlanan ya da sadece yere oturmak istemeyen misafirleri için de içeriye banklar yerleştirdi.

Ayrıca, Starbucks bu tarihi binanın dışında herhangi bir logo çalışması yapmayarak, logosunun renginde noren kapıları tercih etti.

1
Starbucks Coffee Japonya’nın direktörü Takafumi Minaguchi, CNN’e verdiği röportajda, “Girişte noreni gezip içeri girerken, müşterilerin geleneksel bir Kyoto ahşap konağında bulunma hissi yaşamalarını istiyoruz” dedi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler