Teknoloji

Startup Turkey 2015 yeni ekonomiyi bir araya getirdi

startup-turkey-2015-manset

Etohum tarafından 26-28 Şubat tarihleri arasında Antalya Regnum Carya Golf & Spa Resort’ta gerçekleştirilen Startup Turkey 2015 etkinliği, dünyanın dört bir yanından yüzlerce yatırımcı ve girişimciyi bir araya getirdi.

Yılın en başarılı girişimlerinin ve melek yatırımcılarının ödüllendirildiği etkinlikte, ayrıca bir saatte 60 kişi ile tanışma olanağı sağlayan speed networking seansı, Türkiye’deki girişimcilik ve yatırımcılık eksosistemlerine dair tartışmalar ve konferanslar düzenlendi. Startup Turkey 2015’te yaşanan önemli olayları öğrenmeden önce, etkinlik takvimine göz atarak ne denli yoğun bir program olduğunu görebilirsiniz.

Erkenciler

Startup_Turkey_2015_25_6

Her ne kadar etkinlik 26 Şubat’ta başlamış olsa da, Regnum Carya ondan bir önceki gün olan 25 Şubat çarşamba iyiden iyiye dolmaya başladı. Erken gelen Etohum ekibi, 2f Magazine ekibi, yatırımcılar ve girişimcilerden oluşan ekip odalarımıza yerleştik.

Yol yorgunu girişimciler dinlenecek zaman bulurken, yatırımcılar ve konuşmacılar saat 20:00’de VIP akşam yemeğinde bir araya geldi.


67 pitching, 15  finalist

Etkinliğin ilk günü çok hızlı başladı. 09:00-12:00 saatleri arasında, her biri üç dakika süreye sahip olan 67 girişim yatırımcıların karşısına çıktı. Kapalı oturumda gerçekleştirilen pitching süreci, yatırımcılara finale gidecek 15 girişimini seçtireceğinden kritik önem taşıyordu.

Startup_Turkey_Challenge_2015_1

Bu yılın 15 finalisti şu şekilde sıralanıyor:

 • Fongogo
 • Play 3Arabi
 • Kingii
 • Buradanoraya
 • Trendbox
 • Bi’kutu Mutluluk
 • Cubic.fm
 • Bookme
 • Sensmarine
 • Zzzzapp
 • Cepyol
 • Invidyo
 • Ingenious
 • Woto
 • Netsparker

AW7K5160

Girişimler arasında Etohum 15 projelerinin yanı sıra Startup Turkey için Türkiye’ye gelen yabancı girişimler de bulunuyor.


Hasan Aslanoba eski ekonomiyi işaret ediyor

TechCrunch editörlerinden Mark Butcher’ın moderatörlüğünü yaptığı “Türkiye’nin Unicorn’ları: Milyar Dolarlık Teknoloji Girişimleri” başlıklı panelde, son yıllarda toplam 60 şirkete 59 milyon dolar yatırım yapan Hasan Aslanoba, Lidyana CEO’su Hakan Baş ve Modanisa Kurucu Ortağı Kerim Türe konuşmacı olarak yer aldı. Son yıllarda İngilizce’de tek boynuzlu at anlamına gelen, girişimcilik dünyasında ise değeri milyar doları aşan girişimler olarak kullanılan “unicorn” kavramı tartışıldı. Türkiye’nin unicorn’ları olarak Yemeksepeti ve PeakGames’in adı geçti.

AW7K4107

Butcher, e-ticaret girişimlerinin “unicorn” olarak tanımlanamayacağını, dünya çapındaki örneklerin Twitter ve Facebook gibi şirketler olduğunu, SaaS ve platform odaklı teknoloji şirketlerinin bu kavramın temsilciğini yaptığını söyledi. Türkiye’nin milyar dolarlık teknoloji şirketleri çıkarıp çıkaramayacağını soran Butcher’a, diğer konuşmacılar ile birlikte Hasan Aslanoba da yanıt verdi: “Tabii ki milyar dolarlık şirketler ortaya çıkaracağız ama asıl soru bunu ne kadar süre içinde yapacağımız. Sorunun kökenine inerek bu süreci biraz daha hızlandırabiliriz çünkü Türkiye’de asıl eksiğimiz, iyi ekipler ve fikirler değil, ‘akıllı para’ yaratabilecek yerel fonların yetersizliği, riske girmekten çekinen yatırımcılar ve eski ekonomi kapsamında faaliyetlerini sürdüren iş adamlarının yeni ekonomiye yeterince dahil olmaması. Eğer onları da ekosistem içine çekebilirsek, sağlıklı, sürdürülebilir ve milyar dolarlık küresel girişimler yaratabiliriz. Tek yapmamız gereken, güçlerimizi birleştirmek.”


2015’in en başarılı girişimleri

AW7K5267
Etohum’un kurucusu Burak Büyükdemir

Dünya çapından umut vadeden girişimcilerin yarışına sahne olan Startup Turkey, iki gün boyunca “Startup Challenge” adı verilen girişimci sunumlarıyla, dünyanın dört bir yanından gelen 67 girişimi dünya çapında ün salmış yatırımcılar karşısında ağırladı. Kitlesel fonlamadan halk ulaşım bilgilendirme sistemlerine, mobil oyun geliştiricilerden yenilikçi online yayıncılık çözümlerine kadar pek çok farklı alanda geleceğin teknolojilerini yaratma hedefiyle yola çıkan 15 girişimci, aşamalı elemeler sonunda dünya devlerinin önünde Startup Turkey finallerinde ter döktü.

Girişimciler, Sean Percival (500 Startups), Kentaro Sakakibara (Samurai Incubate), Mike Butcher (TechCrunch) ve Vitaly Golomb’dan (CCC) oluşan zorlu bir jüri önünde ikişer dakikalık sunumlar ile ürünlerini, ekiplerini ve iş modellerini yatırımcılara ve internet canlı yayınıyla dünyaya anlatma fırsatını yakaladı.

en-iyi-girisimciler

Jüri oylaması sonunda finale kalan 15 girişim arasından Ferruh Mavituna’nın ekibiyle birlikte geliştirdiği web uygulamalarının güvenlik açıklarını tarayan ve raporlayan yazılım Netsparker birinciliği elde etti. Ürdün çıkışlı sosyal oyun geliştiricisi Play3arabi ikincilik ödülünü alırken, farklı müzik servislerini tek noktada birleştirerek dijital müzikteki parçalanmış yapıyı ortadan kaldıran Türkiye çıkışlı müzik platformu Cubic.fm de üçüncü oldu.

Etohum’un Kurucusu Burak Büyükdemir, aynı zamanda Kemal Akçalı ve Caner Soyer tarafından kurulan, inşaat ve mimarlık sektörleri için özelleştirilmiş bir artırılmış gerçeklik uygulaması olan Pandora’nın, Startup Turkey’ye katılan yatırımcılar ile 260 bin TL’lik yatırım sözleşmesine imza attığını duyurdu.


Melek Yatırımcı Ödülleri

Behrendt
Joachim Behrendt

Bu yıl girişimci ekosisteminin en önemli parçalarından biri olan melek yatırımcıları ödüllendirmek ve melek yatırımcılığı teşvik etmek amacıyla ilk kez verilen Melek Yatırımcı Ödülleri, 120′den fazla aday arasından seçildi. Prof. Erhan Erkut, Kenan Çolpan, Dr. Recep Bildik ve Hakan Ertürk gibi sektör oyuncularını yakından tanıyan jüri üyelerinin oluşturduğu kısa listede yer alan ilk dokuz aday, Hasan Aslanoba, Joachim Behrendt, Mehmet Bodurgan, Ziya Boyacıgiller, Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Emre Kurttepeli, Selçuk Saraç, Tahir Zaimoğlu ve Umur Özal olarak belirlendi.

Melek yatırımcıların geçmiş performanslarından portföy büyüklüklüklerine, girişimcilerle yönelik mentorluk süreçlerinden yatırımcı ağı üyeliklerine ve üniversiteler ile sivil toplum işbirliklerine kadar 15′e yakın farklı kriter ile değerlendirilen dokuz aday, son olarak melek yatırımcılar hakkında girişimcilerle yapılan mülakatlar sonunda belirlendi.

Türkiye melek yatırımcılık ekosistemine katkılarından dolayı Melek Yatırımcı Ödülleri’yle onurlandırılan melek yatırımcılar ve melek yatırım kurumları ise şöyle:

Yılın Melek Yatırım Kurumu Ödülü: T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TEB Özel Bankacılık

Yaşam Boyu Onur Ödülü: Hasan Aslanoba, Emre Kurttepeli ve Ziya Boyacıgiller

Yılın Melek Yatırımcısı Ödülü: Joachim Behrendt

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.