Gezi / YemekYaşam

Sütsüz Peynir Üretildi

Sütsüz_Peynir_2

Bilim adamları hiç süt kullanmadan peynir üretmeyi başarmış. Bu peynir hem vejeteryanlara hem de imkansızlıklar dolayısıyla peynir alamayan kişilere hitap edecek.

Peynir, en bilinen süt ürünlerinden biridir. Ancak güzel bir parça peynir elde etmek için litrelerce süt ve zaman gerekir. Üstelik küresel ısınmanın gündem olduğu günümüzde ineklerden kaynaklanan metan gazı bile sorgulanır hale gelmiş durumda. Bu sebeple Amerika’da bir ekip, sentetik peynir üretmek için harekete geçmiş.

Bu peynir hem vejeteryan hem de hayvanlar gıdalara iklim ya da maddi yetersizliklerle ulaşamayan kişilere hitap ediyor. İçerisinde hayvansal kaynaklı bir besin yok, çünkü yapımında hiç süt kullanılmıyor. Bilim adamları, ekmek yapımında kullanılan mayayı kullanarak peynir üretmeyi başarmışlar. Bunu sağlayan şey ise mayanın yapısında değişiklik yapılması. Maya, hayvanlardaki genetik yapıya uyacak şekilde değiştirilmiş ve böylece ortaya peynirin çıkması sağlanmış. Dolayısıyla burada bir çeşit genetik çalışma söz konusu. Sütün etkisini sağlayabilmek üzere kullanılan DNA örnekleri memeli hayvanlardan yani ineklerden ve hatta insanlardan alınmış. İnsan DNA izlerinin kullanılma sebebi ise alerjik açıdan daha uyumlu bir peynir üretmekmiş.

peynir

Projeyi gerçekleştiren IGEM isimli şirket, peynirin tadının gerçek peynirden farksız olduğunu söylüyor. Sütsüz peynir projesi Indiegogo‘da destek bekleyen projeler arasına katılmış. Eğer istenen rakama ulaşılırsa bu peynirin üretimine başlanacak. Ancak piyasaya sunulmadan FDA yani devlet onayı alması gerekecek. Ayrıca üretim maliyetleri de şuan çok yüksek. Fakat gelecekte gelişen teknoloji ve yüksek miktarda üretim ile bu peynirin daha ucuza getirilmesi planlanıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.