Tasarım

Tasarımıyla büyüleyen kağıt el feneri

Nendo_Paper_torch_product_design_its_Nice_that_5

Oldukça minimal eserler meydana getiren Japon tasarımcı Nendo, bu sefer elektronik kağıdı kullanarak bir el feneri tasarladı. El feneri olarak tasarlanan bu ürün masa lambası olarak da kullanılabiliyor. Bunun için gereken tek şey ürünü bir stand ile birleştirmek.

Tasarımda kullanılan kağıt için birçok oylama yapılmış ve oy birliğiyle YUPO kağıdı kullanımına karar verilmiş. Bu kağıdın tercih edilmesi elbette tesadüf değil. YUPO kağıdı, diğer kağıt türlerine göre suya daha dayanıklı. Bu da YUPO kağıdını endüstriyel uygulamalar için daha kullanışlı hale getiriyor. Kağıttan fener deyince insanın aklında ilk olarak şu sahillerde havaya bırakılan “dilek fenerleri” canlanıyor. Ancak işin pek de öyle olmadığını Nendo, tasarımının çalışma prensibini anlattığı şu sözleriyle açıklıyor:

“Feneri oluşturan kağıdın her iki tarafında devreler bulunuyor. Bu devreler bir kontrol modeli ile basılıp iki düğme hücresi ve 7 LED bu devrelere iletken yapıştırıcı ile yapıştırıldı. Buradan geçen direnç kağıdın ne kadar sıkılacağını ayarlayarak aydınlatmanın kontrol edilmesini sağlıyor. Her bir LED uzunluğu ölçerek direncin yolunu değiştiriyor. Yani yol ne kadar uzunsa direnç o kadar yüksek; ne kadar kısaysa o kadar azalıyor.”

Ayrıca Nendo’nun belirttiğine göre kağıdı sarma şekliniz ışığın rengini ve sıcaklığını değiştiriyor. Nasıl mı? Eğer kağıdı yüzeyi yukarı bakacak şekilde sararsanız ışık açık turuncu; kağıdı dışarı doğru sararsanız beyaz renge dönüşüyor. Böylece bu tasarımın kullanıcıları dilediklerinde iki rengi de deneyimleyebiliyorlar.

Nendo’nun kağıt el fenerine sahip olmak için 8.640 Japon Yeni, yani yaklaşık 270 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler