Teknoloji

Tesla D: Elektrikli ve dört kapılı bir süper otomobil

tesla_D_2

Kısa bir süre önce ‘Tesla D’ ismini ortaya atarak dikkatleri üzerine çeken elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, bugün yeni modellerinin üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Tesla D, Model S’in çift motorlu versiyonlarına verilen isim. D eklentisi de ‘Double’ yani çift kelimesinden geliyor. Tesla, tüm Model S versiyonları için çift motor opsiyonu geliştirmiş; P60D, P80D ve P85D. Serinin en tepesinde yer alan P85D, süper otomobilleri kıskandıracak seviyede performansa sahip.

P85D modelinde önde 221 beygirlik, arkada ise 470 beygirlik olmak üzere iki elektrik motoru görev yapıyor. Böylece aracın toplam gücü 691 beygir gibi muazzam bir seviyeye ulaşıyor. Ayrıca her motor, üzerinde bulunduğu aksı çevirmek üzere yerleştirilmiş. Yani ön motor ön tekerlekleri, arka motor arka tekerlekleri çeviriyor ve araçta 4 tekerden çekiş sistemi elde ediliyor. Güç dağılımı ise yaklaşık %70 – %30 şeklinde yapılmış oluyor.

Güç artışının aracın menzilini kısaltacağını düşünüyorduk fakat durum böyle değil. Tesla’ya göre çift motor verimliliği artırıyor. Yeni tasarlanan sistem sayesinde P85D tam şarjla yaklaşık 450 km yol katedebiliyormuş. Tabi bu ortalama kullanım koşulları için geçerli. Tam performansla kullanıldığında piller daha çabuk tükeniyor.

Tesla_P85D

691 beygirlik gücüyle P85D, 0-100 km hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlayabiliyor ki bu çok iyi bir derece. Hatta birçok kişi için bu kadar hızlı bir ivmelenme fazla sert bile sayılabilir. Eğer hızı seven biriyseniz P85D’den alacağınız 0-100km hızlanma performansı Porsche 911 Turbo, Lamborghini Huracan, Ferrari 458 Italia gibi modellerle aynı. Daha hızlısını istiyorsanız elinizdeki seçenekler Bugatti Veyron, Corvette Z06 gibi modellerle sınırlı.

P85D’nin fiyatı ise 120 bin dolar civarında. Avrupalı süper otomobillerden ucuz olsa da Amerika’da Corvette Z06’nın fiyatı 80 bin dolar civarında. Tabi elektrikli bir otomobilin kullanım maliyetleri çok daha düşük oluyor.

Tesla_D

‘Tech’ paketi

Tesla D’lerin tek numarası hız değil. Tesla, yeni geliştirdiği opsiyonel Tech paketini de ilk olarak bu modeller için sunuyor. Bu paket, aracın etrafına yerleştirilen 12 sensör ve onu yöneten özel bir yazılımdan ibaret. Bu sensörler ve yeni yazılımlar aracın çevredeki hız tabelalarını okuyup hızını otomatik olarak ayarlayabilmesini (gaza basmaya gerek kalmadan), sinyal verildiğinde otomatik olarak şerit değiştirebilmesini, bir engele rastladığında otomatik olarak fren yapabilmesini ve otomatik olarak parkedebilmesini sağlıyor. Bunları diğer lüks markalarda da görmek mümkün. Fakat Tesla’ya özel olan yeniliklerden biri aracın parkedildiği yerden çıkıp gelebilmesi. Kurallar gereği bu özellik sadece özel mülk içerisinde kullanılabilecek. Yine de oldukça ‘cool’ bir özellik olduğuna hiç şüphe yok.

Tesla, yeni ürettiği araçlara bu sensörleri koymaya başlamış. Yazılım ise birkaç hafta ise içerisinde güncelleme olarak kullanıcılara sunulacakmış.

Yine de: bir Super Car, Super Car gibi görünmeli. Tesla’dan Roadster gibi tasarımları yeniden bekliyoruz.

Tesla_Model_S

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.