Teknoloji

Tesla dünyanın en büyük enerji depolama tesisini kuruyor

tesla
Güney Avustralya hükümeti ile anlaşma sağlayan Tesla, 129 megawatt saat kapasiteli ve 30 binden fazla konut için yeterli enerjiyi sağlayacak olan dünyanın en büyük enerji depolama tesisini kurmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yılın eylül ayından itibaren Tesla ile Güney Avustralya eyaletinin yetkilileri arasında süren görüşmeler, bugün yapılan anlaşmayla nihayete ulaştı.

1
Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk

Bölgedeki kömür santralinin kapatılmasının ardından, rüzgar tribünlerinin de istenilen performansı gösterememesiyle birlikte, aylardır yaşanan elektrik kesintileri bölge halkının tepkisini çekerken yetkilileri de yeni bir çözüm yöntemi aramaya itmişti.

Tesla CEO’su Elon Musk ise yetkililere 100-300 megawatt saat kapasitesine sahip bir enerji depolama tesisi teklifi iletti, bununla sınırlı kalmayarak mart ayında teklifini bir adım daha ileri götürdü.

Musk, 100 ile 300 megawatt saat kapasitesine sahip bir tesisi Güney Avustralya’da 100 gün içinde kuracaklarını, kurulum 100 günden uzun sürerse Tesla’nın kurulum ücreti almayacağını belirtti.

Daha önce bu teklifle ilgilendiklerini belirten Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill, bugün dünyanın en büyük enerji depolama tesisinin Tesla tarafından bölgede kurulacağını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre toplam kapasitesi 129 megawatt saat olan Tesla Powerpack’lerinin bulunacağı tesis, Fransız enerji şirketi Neon’un bölgedeki rüzgar santraliyle eşleştirilecek. Bu yıl içinde tamamlanacak olan tesis, bir elektrik kesintisi halinde 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde tasarlandı.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler