Teknoloji

Tivibu Şampiyonlar Ligi ve uydu yayını ile güçleniyor

Tivibu_sLigi_avLigi_2

Tivibu, daha önce önümüzdeki 3 yıl için Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin yayın haklarını aldığını açıklamıştı. Dün yapılan lansman ile de bu konudaki detayları öğrenmiş olduk. Görünüşe göre Tivibu önümüzdeki yıllarda Digiturk ve D-Smart’a çok ciddi bir rakip olacak.

Türk Telekom’un son zamanlardaki hali en az Yılmaz Morgül kadar ‘belirsiz’. Bazen kibar bir Türk Sanat Müziği icracısı, bazen kaslı ve estetikli bir pop şarkıcısı gibiler. Şirket içerisinde büyük bir şeyler gerçekleştiğini biliyoruz ama neler olduğuna dair pek fazla bilgimiz yok.  Bazen düzenleyici kurumla sorun yaşayabiliyor, çok sessiz dönemler geçiriyor, bazen de güç vurgusu yapan toplantılar düzenliyorlar.

Dün de Tivibu için düzenlenen basın lansmanında güç vurgusu yaptılar.

Tivibu, TRT’nin de desteğiyle UEFA’nın iki önemli futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi’nin yayın haklarını 3 yıllığına aldı. Bu sezon bu iki turnuva D-Smart ve Star TV işbirliğiyle evlerimize ulaşıyor. Önümüzdeki Ağustos ayından itibaren ise Tivibu ve TRT ekranlarında olacaklar.

Tivibu, yeni nesil bir platform olmasının avantajıyla tüm maçları yayınlayacak. Yani Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde oynanan tüm maçlar, saatleri çakışıyor olsa da Tivibu’da farklı kanallar üzerinden yayınlanacak. TRT ise tıpkı Star TV’nin yaptığı gibi her hafta biri Şampiyonlar Ligi biri Avrupa Ligi’nden olmak üzere iki maçı canlı ve ücretsiz olarak yayınlayacak.

Tivibu’nun dünyanın en değerli spor organizasyonları arasında gösterilen bu iki turnuvanın yayınını alması kendi geleceği adına oldukça önemli. Kullanıcılar açısından ise Tivibu’nun TV’nin yanında PC, tablet ve akıllı telefonlardan kullanılabiliyor olması büyük bir avantaj.

Şampiyonlar_Ligi

Tivibu artık internete bağımlı değil!

Hatırlayacağınız gibi bir süre önce Çukurova Grubunda yaşanan kriz sonrası Digiturk’un satılması gündeme gelmişti. O dönemde Digiturk’e en ciddi ilgiyi gösterenlerin başında da Tivibu geliyordu. Fiyat konusunda anlaşmazlıklar ve sürecin uzaması sebebiyle Tivibu bu satın almadan vazgeçmiş. Şimdi yollarına rakip bir platform yaratarak devam ediyorlar.

Tivibu, artık uydu yayınları üzerinden de tüketicilere ulaşacak. Yani bir internet bağlantısı bulunmayan evlerde bile uydu alıcısıyla Tivibu yayınları izlenebilecek. Bu da Tivibu’nun tam anlamıyla Digiturk ve D-Smart’a rakip olduğu anlamına geliyor. Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan da bu konuya dikkat çekerek artık sıfırdan bir platforma yatırım yapmaya ihtiyaçları olmadığını ama genişleme hedefiyle bir fırsat oluşursa bunu değerlendirebileceklerini söyledi. Yani artık Digiturk’e muhtaç değiller ama büyümek için uygun bir fırsat oluşursa satın alma yeniden gündeme gelebilir.

Uydu yayınlarının Tivibu için bir avantajı daha var. Uydu üzerinden maç yayınlarına 4K olarak erişmek mümkün olabilecek. IPTV altyapısında internet hızları sorun yaşattığı için 4K tecrübesi yaşamak bazen mümkün olmayabiliyordu. Uydu sayesinde 4K TV’si bulunanlar daha kaliteli maç yayınlarına sorunsuz erişebiliyor.

Peki fiyatı?

Fiyatlar henüz belli değil. Çünkü Tivibu’da Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi yayınları Ağustos 2015’ten itibaren başlayacak. Paket içerikleri ve fiyatların haziran ayında açıklanacağı duyuruldu.

Tivibu_uydu

Türkiye’de TV devrimi başlıyor mu?

Geçtiğimiz ay dergimizde bu konuyu mercek altına almıştık. Konuya buradan ulaşabilirsiniz;

Hiç şüphesiz Tivibu’nun hali hazırdaki yayınlarına bu iki turnuvayı eklemesi önemli bir gelişme. Ayrıca uydu yayınlarıyla da büyük bir adım atıyorlar. Digiturk halen Türkiye Süper Ligi yayınlarıyla önemli bir noktada ama gelecekte Tivibu’nun da bu yayına talip olacağından şüphemiz yok. Türk Telekom açık açık artık yayıncılık konusuna çok önem vereceğini belirtti.

2015 yılı içerisinde 4G’nin de Türkiye’ye gelmesiyle birlikte TV devrimi konusunda önemli gelişmelerin yaşanacağını tahmin ediyoruz. Fakat ilginç olan Tivibu’nun toplantıda mobil ve 4G konusuna hiç vurgu yapmaması oldu.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.