Teknoloji

Türk yapımı drone Ape X ile tanışın


Türkiye’den çıkan ve drone teknolojileri alanında çalışmalar yürüten Ape Drone ekibi, ilk drone modelini çıkarmak için gün sayıyor. Seri üretime geçmek için Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyasına başlayan ekip, drone meraklılarının desteklerini bekliyor.

Ekibin geliştirdiği Ape X isimli drone, piyasadaki rakiplerinden altta kalmayacak özelliklere sahip. Dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan yapısıyla dikkat çeken drone 3 eksende gimbal kamera sabitleyicisi ve 4K çözünürlüklü kameraya sahip. Böylece havada kaldığı 27 dakika boyunca sarsıntısız ve kaliteli görüntüler elde edebiliyor.

Drone’un kontrolü, alıştığımız drone kumandalarından biraz farklı olan ve tek elle yönetilen bir kumandayla sağlanıyor. Üzerinde yönlendirme sensörleri olan Mime isimli kumanda, Wii kumandası gibi hareketlerinizi algılayarak drone’a yön veriyor. Arkasında yer alan tuş ile konum koruma (hover) ve GPS teknolojisi ile çalışan eve dön fonksiyonları yönetilebiliyor.

VR gözlüğü İle birinci gözden görüş

Drone’un en dikkat çekici özelliği FPV (first person view), yani birinci gözden görüş özelliği. Drone üzerine eklenen canlı yayın modülü, FPV kitiyle gelen VR gözlüğüne canlı yayın yapıyor. Böylece uçma deneyimini birinci gözden yaşayabiliyosunuz.

Bir diğer öne çıkan özellik ise bizzat Ape Drone ekibi tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılıma sahip olması. Böylece drone’u istediğiniz şekilde modifiye edip kendi geliştirdiğiniz modülü drone üzerine ekleyebiliyorsunuz.

Türk yapımı drone Ape X, kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinden ön sipariş almaya başlamış durumda. Perakende fiyatı 2250 TL olarak belirlenen drone, fonlama kampanyasına özel 1300 TL ön sipariş fiyatına sahip.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve ön sipariş vermek için Arıkovanı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler