DergiGenelTeknoloji

Turkcell Akıllı Otomobil Platformunu Duyurdu

Turkcell_Akıllı_Otomobil_Platformu_8

Apple, Google, Linux gibi teknoloji devleri akıllı otomobil sistemlerine adım atmaya hazırlanırken Türkiye’de bu alanda en önemli adımı Turkcell attı. Turkcell, ”Akıllı Otomobil Platformu” adını verdiği akıllı araç sisteminin lansmanını bugün gerçekleştirdi.

Makineler arası iletişim ve Nesnelerin İnterneti trendlerinin en fazla önem kazanadığı alanlardan biri de otomobil dünyası. Yakın zamana kadar radyo, CD çalar özellikleri, araç telefonu gibi teknolojilerle sınırlı olan otomobiller artık mobil teknolojilere uyum sağlıyor. Birçok marka dokunmatik ekranlı multimedya sistemlerini araçlarına entegre etmeye başladı. Ancak bu yaklaşımın eksik kalan bir noktası var: Otomobiller internete bağlanmadığı sürece deneyim sınırlı kalıyor. Bu sebeple de internet bağlantısına sahip sistemlere ihtiyaç var.

Ancak otomobil firmaları henüz bu kadar kapsamlı yazılımlar geliştiremedi. Birçok otomobilde kullanılan yazılımlar çok ilkel denebilecek düzeyde. Bu sebeple de Android, iOS ve Linux gibi sistemler otomobil dünyasına el atıp daha akıllı otomobiller yapmak için harekete geçti. Açıkçası biz de akıllı otomobil konusundaki ilerlemenin bu sistemler sayesinde olacağını düşünüyorduk. Ancak Turkcell, önemli bir adım atarak Akıllı Otomobil Platformunu duyurdu.

Turkcell_Akıllı_Otomobil_Platformu_4

Android tabanlı, internet bağlantısı sunan, dokunmatik ekran üzerinden yönetebilen arayüzlere sahip bir platform olan Akıllı Otomobil Platformu’nun en dikkat çekici yanı piyasaya sürülmeye hazır olması. Bizim de deneyimleme fırsatı bulduğumuz Volvo ve Subaru modelleri, Ağustos ayından itibaren Turkcell Akıllı Otomobil Platformu yüklü olarak satılacak.

Turkcell, bu platformun duyurusu için bugün Tepebaşı’da bulunan merkezinde bir lansman düzenledi. Lansmanda konuşan Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Türkiye’de 2.1 milyon makinenin birbirleriyle iletişim kurduğunu söyledi. Turkcell olarak bunların 3’te 2’sine hizmet verdiklerini söyleyen Kocabaş, özellikle araç takip ve filo sistemleri konusunda Avrupa’da önemli bir yere sahip olduklarını dile getirdi.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu da aslında bu hizmetlerin bir uzantısı. Turkcell, araçlara hem Android tabanlı yazılım platformunu, hem kendisi ve işbirlikleriyle geliştirdiği uygulamaları ve 3G bağlantısı sunan modemi sağlıyor.

Platformun içerisinde birçok Türkçe içerik mevcut. Bunlar arasında trafik bilgileri, en yakın otopark, yakıt istasyonları, navigasyon sistemi, eczaneler, konum paylaşım gibi uygulamaların bulunduğu Navigasyon sistemi, Facebook – Google, Fizy gibi uygulamaların yer aldığı İnternet sistemi ve aracın markasına göre uyarlanan Yol Yardım sistemi yer alıyor. Bu sistemlerin hepsi faal durumda ve Türkiye ile uyumlu. Dolayısıyla Ağustos ayı içerisinde bir Volvo ya da Subaru alan herkes bu sistemi kullanmaya başlayabilecek.

Turkcell_Akıllı_Otomobil_Platformu_14

Sistemin birçok öğesi fonksiyonellik üzerine olduğundan sürüş esnasında kullanılabiliyor. Ancak Facebook gibi eğlence odaklı uygulamalar sadece araç dururken ya da 10km’den daha düşük bir hızla seyrederken kullanılabiliyor.

Dikkat çeken noktalar:

– Sistem araçlara yüklü olarak geliyor. Bazı modellerde standart, bazı modellerde multimedya sistemi alındığında Turkcell Akıllı Otomobil Platformuyla birlikte geliyor.

– Sadece yeni modellerde kullanılabilecek. Eski modellere bu sistemin yüklenmesi mümkün değil. Şuan bir ”aftermarket” seçeneği de bulunmuyor.

– Sistem ilk yıl tümüyle ücretsiz. Birinci yılın sonunda sistemi kullanmaya devam etmek isterseniz aylık bir data ücreti ödeyeceksiniz. Ancak bu miktar henüz açıklanmadı.

– Şuan sadece Volvo ve Subaru’da mevcut. Ancak Volkswagen, Renault, Toyota, Hyundai gibi markalara da gelmesi muhtemel. Bu konuda çalışmalar var.

– Sistemin içerisinde yeni özelliklerin eklenmesi planlanıyor. Örneğin bir benzinciye gittiğinizde ödemeyi araçtan inmeden bu sistem üzerinde yapmanız mümkün olabilir. Ancak bunlar henüz fikir aşamasında.

– Turkcell Akıllı Otomobil Platformu Ağustos ayından itibaren piyasada olacak.

– Sistemin içerinde şuan Garanti Bankası’nın bir uygulaması mevcut. Bu tür işbirlikleri artabilir.

– 3G bağlantısı torpido gözüne bağlanan bir 3G modem üzerinden sağlanıyor.

– Sistemin bir akıllı telefon uygulaması da mevcut. Bu sistem üzerinden aracınızın nerede olduğunu görebiliyorsunuz. İleride uzaktan klimayı çalıştırma gibi özellikler de gelebilir.

– iOS ve Android’in araç içi platformları geldiğinde Turkcell bunlara da hem altyapı hem de içerik anlamında destek vermeyi planlıyor.

Sisteme dair diğer fotoğraflar için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.