Teknoloji

Turkcell dünyanın ilk üç taşıyıcılı akıllı telefonunu yaptı

turbot50

Turkcell’i ne kadar takdir etsek az. Belki de aynı otobüsü paylaştığımız, aynı kahve sırasında beklediğimiz mühendisler tarafından tasarlanan ve Manisa’da üretilen T50, Türkiye’nin teknolojik kalkınmasında mihenk taşı oldu. Turkcell şimdi de yeni bir inovasyona imza atarak, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın ilk üç taşıyıcılı (triple carrier) internet teknolojisini destekleyen akıllı telefonunu satışa sunuyor.

Turbo T50 adı verilen cihaz, ne yazık ki standart T50’nin tasarımını birebir koruyor. Teknik özelliklerinde ise Qualcomm’un üç taşıyıcılı teknolojiyi destekleyen dört çekirdekli Snapdragon 8926 işlemcisi dışında herhangi bir değişiklik yok.

Her ne kadar Turkcell’in hamlesini takdir etsek de, heyecan verici bir teknolojiye sahip olan yeni telefonuna yeni bir işlemci koymaktan fazlasını yapması gerekirdi. Hem ne yalan söyleyelim, T50’nin tasarımı da aklımıza başımızdan almamıştı doğrusu; yalnızca iyi bir başlangıçtı.

TurboT50

Turbo T50, kullanıcılarına mevcut en hızlı 3G hızını kullanma imkanı verecekken, öte yandan 150 Mbps hıza ulaşabilen 4G teknolojisini de destekliyor. Turkcell’in Turbo’yu bir geçiş cihazı olarak gördüğünü ve şu an mühendislerinin 4G döneminde satışa sunulacak olan T60 üzerinde çalıştığını tahmin edebiliyoruz. Büyük bir ihtimalle Turbo’da kolaya kaçarak kazandıkları zaman ve maliyeti T60’da çok iyi işlere imza atmak için kullanıyorlar.

Üç taşıyıcılı mobil internet teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcılardaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanıyor. Böylece web sayfalarının açılış hızı, video dosyalarının veri indirme hızı gibi ölçütlerde önemli oranda iyileşme sağlanıyor. Turkcell şebekesinde çift taşıyıcılı internet teknolojisi hizmetini de aynı anda sunmaya devam edecek.

Turbo T50’nin yeni Qualcomm işlemcisi dışında bildiğimiz T50’den hiçbir farkı yok fakat hatırlamayanlar için teknik özelliklerin üzerinden bir kez daha geçmekte fayda var; 5 inç HD ekran, 13 MP kamera, Android 4.4.2 KitKat mobil İS, 16 GB depolama alanı (artırılamıyor), 2300 mAh pil, 7,8 mm gövde ve 130,4 gram ağırlık.

Turkcell yeni akıllı telefonunu 25 Şubat’ta 24 ay boyunca tarifeye ek ayda 15 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler