Teknoloji

Türkiye 2015’te 4G kullanacak

Sureyya Ciliv 4G

Ülkemizin en kapsamlı teknoloji etkinliklerinden Turkcell Teknoloji Zirvesi bugün başladı. 112 oturumda 200’ü aşkın fikir önderini 12 binin üzerinde davetliyle bir araya getirecek teknoloji zirvesi, ilk gününde 6 binden fazla kişiyi ağırladı.

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, salı akşamı Ankara’da gerçekleşen Turkcell 20. yıl resepsiyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan aldığı bir müjdeyi Teknoloji Zirvesi’nde paylaştı. Ciliv, bakanın 2015’te 4G’ye geçileceğini söylediğini açıkladı:

“Bireyler için, şirketler için, şehrimiz için, ülkemiz için internet altyapısı çok önemli. Bugün dünya ‘önce mobil’ diyor. Tüm global teknoloji şirketleri, gelirlerinin büyük bölümünü mobil cihazlar üzerinden elde ediyor. Türkiye’de de 2011’den itibaren akıllı telefon satışları patlama yapmış durumda. Yeni dünyayı şekillendiren en önemli konu, ‘her yerden erişim’.  Mobil internet sayesinde bugün artık her yer ofis ve bilgisayarlar her yerde. Bugün Türkiye’deki 3G şebekesi dünyanın en güçlü şebekelerinin başında geliyor. Bu avantajımızı korumamız çok önemli. Dün akşam gerçekleştirdiğimiz 20. yıl resepsiyonumuzda Sayın Bakanım da müjde verdi, 2015’te 4G Türkiye’ye gelecek. Artan trafiği karşılamak için bu olmak zorunda. 3G geleli 5 sene oldu, mobil trafik 200 kat arttı. Her sene en az %100 artış söz konusu. Bu yüzden 4G’ye yatırım yapıyoruz. Turkcell olarak 4G’ye hazırız. Ayrıca 5G için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni dünyada akıllı cihazlar ve bulut altyapısı arasında kesintisiz iletişim sağlanması çok kritik. Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde de söz verdik, daha çok yatırım yapacağız, zaten yapıyorduk daha da yapacağız.”

Etkinlik esnasında teknoloji tutkunları, 4G standında  LTE Advanced hızını deneyimleyeme fırsatı da buldu. 4G hızıyla FIFA 15 oynayan katılımcılar, standda aynı zamanda  4K ve 3D bir videoyu çevrimiçi  izleyerek 4G’nin farkını bizzat deneyimledi. 4G standı, bir ilke de sahne oldu. Zirveye katılanlar, LTE’nin yeni özelliklerinden biri olan ve aynı anda birden fazla yayının çok sayıda mobil kullanıcı tarafından izlenmesi imkanı sunan LTE-Broadcast’i deneme fırsatına da sahip oldu. Dünyada sayılı operatörde denenmekte olan LTE destekli bu servisi,  4 farklı açıdan izlenebilen bir tenis maçı üzerinden denendi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.