Sosyal Medya

Türkiye Facebook’tan Charlie Hebdo karikatürlerini kaldırmasını istiyor

Charlie_Hebdo_tepe

Charlie Hebdo’nun geçmişteki kapaklarından bazıları

Türkiye sosyal medya platformlarıyla yeniden karşı karşıya geliyor. Ancak bu kez internete sızan MİT belgeleriyle ilgili değil. Yayınlanan Charlie Hebdo karikatürlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi kapsamında kaldırılması isteniyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinin üçüncü fıkrası, dini değerlerin korunmasını hedefliyor; “Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Ayrıca yine bu madde kapsamında davacı olan kişi söz konusu içeriklere erişimin yasaklanmasını da talep edebiliyor.

Cumhuriyet Savcısı Harun Ceylan’ın açtığı soruşturma neticesinde bu maddenin Facebook’ta yayınlanan içeriklere uygulanması söz konusu. Gölbaşı Sulh Ceza Nöbetçi Hakimliği Charlie Hebdo karikatürlerini yayınlayan Facebook sayfalarının engellenmesini talep etti. Eğer Facebook bu sayfalara erişimi engellenmezse Facebook’un tümüyle erişime kapatılmasına karar verilmiş.

Facebook ülkelerin talepleri konusunda genellikle hassas davranıyor. Son MİT belgeleriyle ilgili talepler de hızlıca Facebook tarafından yerine getirilmişti. Ancak Facebook yaşanan terör olayları sonrası Charlie Hebdo ekibine destek vermiş ve CEO Mark Zuckerberg çok sesliliğin önemine vurgu yapmıştı. Dolayısıyla Facebook’un bu karikatürlerin yasaklanması konusundaki talebe nasıl yanıt vereceği belirsiz.

Facebook, 2010 yılında Pakistan’dan gelen ‘Hz. Muhammed’e hakaret içeren sayfaların yasaklanması’ talebini geri çevirmiş ve bu sebeple Pakistan mahkemesi Facebook’u yasaklamıştı.

Kaynak: TRT

Güncelleme:

BBC‘nin haberine göre Facebook, Türkiye’nin talebi doğrultusunda içerikleri erişime kapattı. Söz konusu içeriklere artık Türkiye’den erişmek mümkün olmayacak. Bu sebeple Facebook’un tümüyle erişime engellenmesiyle ilgili karar uygulanmayacak.

BBC ayrıca Charlie Hebdo’nun bazı karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi hakkında da ceza soruşturması başlatıldığını sayfalarına taşımış.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.