Sosyal Medya

Türkiye sopasını yine Twitter’a gösterdi

Twitter_BirGün

Twitter bir kez daha Türkiye’den gelen sansür talepleriyle başa çıkmaya çalışıyor. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı BirGün gazetesinin Twitter hesabı tarafından yayınlanan belgelerin kaldırılması için Twitter’dan talepte bulunmuş. Şuan için malum içerikler kaldırılmadığından Twitter’a erişime engellenmesi gündeme gelebilir.

Magazin dünyasında iki çeşit ünlü vardır; özel hayatlarını magazin basınına malzeme yapmayanlar ve ‘yapmak istemeyenler’. Bazı ünlüler özel hayatlarını rahatça gizlerken bazıları İstanbul’un en işlek yerine gider ve ardından kameramanlara saldırır.

Türkiye’de gizli istihbarat belgeleriyle yaşanan sızıntılar da buna benziyor. ‘Gizli’ belgeler sürekli internete sızıyor, Hollanda muhalefet partisi bile ellerindeki dokümanlardan bahsediyor. Türkiye ise sosyal medya siteleriyle içerik kavgası yapıyor.

Twitter_sansür

14 Ocak’ta Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Suriye sınırında durdurulan TIR’larla ilgili yayın yasağı getirmişti. Bunun ardından Twitter, Facebook ve Google Plus gelen taleplere olumlu cevap verdi ve birçok içeriği yayından kaldırdı. Ancak BirGün gazetesi bu yasağa uymayıp yeniden belgelerle ilgili tweet atınca savcılık yeniden talepte bulunmuş.

Twitter şuan için talepleri incelediğini ve kullanıcı haklarını gözeterek en doğru kararı vereceklerini açıklamış durumda. Savcılık BirGün’ün hesabının dondurulmasını isterken Twitter sadece söz konusu tweet’leri yayından kaldırmayı tercih ediyor. Ancak BirGün’ün hesabından yeni tweet’ler gelmeye devam ettikçe süreç yeniden başlıyor. Yabancı basında bu durum ‘Türkiye, Twitter’ın başına yine çekiç dayadı’ şeklinde yorumlanmış.

Sansürler ilgili bir başka mesele ise BirGün Genel Yayın Sorumlusu Barış İnce’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki akrotişli savunması oldu. İnce’nin Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanması için girişimler var. Bu suçun cezası 4 yıldan başlıyor. Dolayısıyla Barış İnce attığı tweet yüzünden hapis yatabilir.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.