Televizyon

Türkiye’de televizyon devrimi

tv devrimi

ABD’de Netflix, Hulu gibi servisler ortalığı kasıp kavururken ülkemizde ‘’istediğin zaman izle” gibi basit servisler yeni yeni popüler olmaya başladı. Özellikle operatörlerin beklentisi 4G’nin bir hızlandırıcığı olacağı yönünde ama temel sorun içerik. Peki Türkiye’de TV devriminin gerçekleşmesi için çok mu bekleyeceğiz?

Televizyon, ilk ortaya çıktığı 1927’lerden bu yana çok önemli bir cihaz oldu. Film ve program yıldızları bu küçük kutu sayesinde büyük şöhret ve servet elde ederken şirketler de ürünlerini popüler hale getirmek için bu kutuyu kullanıyordu. Hatta siyaset sahnesinin aktörleri de televizyonu bir propaganda ve kitle algısı yönetim aracı olarak kullandı. Dolayısıyla televizyon üreticileri için birinci öncelik bu kutuyu mümkün olduğunca ucuz ve küçük yapmaktı. Siyah beyaz televizyonlar döneminde devrim buydu.

Ardından renkli televizyonlar geldi. Yıllar boyunca siyah, beyaz ve gri renklerle gördüklerimiz bir anda hayatın gerçek renklerine dönüşmeye başlayınca bu da büyük bir devrim olmuştu. Dolayısıyla TV dünyasında ikinci devrim renk devrimiydi.

Bunun ardından TV üreticileri renkli televizyonları daha da büyütmek için kolları sıvadı. Loewe’nin devasa tüplü televizyonları gibi mühendislik hamleleri yapıldı. Fakat tüp sistemi büyük televizyonlar için çok büyüktü ve bunun üzerine ince panel devrimi kaçınılmaz oldu. Plazma ve LCD ile başlayan dönüşüm çözünürlük meselesini hayatımıza soktu ve ince panellerle birlikte HD kavramıyla da tanıştık. Bu 2000’li yılların başında TV dünyasına damga vuran son devrimdi.

Ardından gelen 3D ve SmartTV gibi hamleler ise büyük devrimlerden çok küçük gelişmelerdi. Özellikle 3D vazgeçilmez değildi ve birçok kullanıcı tarafından göz ardı edildi. SmartTV yani internete bağlı daha akıllı televizyonlar ise önemli bir gelişme olmalarına rağmen içerik bariyerine takıldılar.

Dolayısıyla şimdilerde beklenen yeni devrimi aramaya devam ediyoruz. Bu arayış esnasında bir şeyi farkettiğimizi düşünüyorum; yeni TV devrimi aslında TV’lerde gerçekleşmeyecek. TV dünyasının yeni devrimi TV’nin kutudan dışarı çıkıp ceplere girmesiyle, her an yanımızda olmasıyla ve özel içeriklerle olacak.

Elbette TV’ler gelişmeye devam edecek. 4K bugünlerde TV üreticileri için önemli bir gelişme. Ayrıca Philips’in Android işletim sistemli modelleri de kullanım deneyimi açısından büyük bir gelişmeyi temsil ediyor. Eminim bundan sonra da evimizdeki TV’leri yenilemek adına bizi heyecanlandıracak yenilikleri göreceğiz. Fakat TV’leri bundan sonra daha iyi yapacak devrim görüntü kalitesi ya da kullanıcı deneyimiyle değil online platformlar ve mobil TV ile olacak.

tv_cizgi

OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRENLER
Netflix, Hulu ve YouTube

netflix

Bu platformların isimleri Türkiye’de çok heyecan yaratmıyor. Çünkü yasal düzenlemeler, teknik altyapı ve telif hakları konusundaki zorlu süreçler sebebiyle Türkiye’de aktif değiller. Ama ABD’nin büyük pazarında çok önemli bir yere sahipler. Öyle ki yapılan bir araştırmaya göre Netflix ve YouTube’un yarattığı trafik ABD’de mobil trafiğin %50’sine denk geliyor. Yani insanlar akıllı telefonlarında harcadığı gigabtye’ların yarısı Netflix ve YouTube üzerinden izlenen içeriklere gidiyor. Yani Amerikalılar devrimin nerede olacağını gördü diyebiliriz. Türkiye’nin de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bu trende hızlıca uyum sağlayacağını tahmin etmek zor değil. İnternet penetrasyonunun yüksekliği, genç nüfus ve akıllı telefonlara – tabletlere olan ilgiyi düşündüğümüzde gerekli araçlara sahip gibi görünüyoruz. Ayrıca TV deneyimini de milletçe çok seviyoruz.

Peki o zaman devrim için neden bekliyoruz?

Türkiye’de Netflix ya da Hulu olmayabilir. Ama yeni nesil TV servisleri de yok diyemeyiz. Tam tersine uzunca bir zamandır hayatımızda olan Tivibu ve Digiturk+ gibi servisler var. Dilerseniz onların sunduğu özelliklere şöyle bir bakalım:

tv_cizgi

Digiturk Plus ve Play

digiturk

Digiturk, Türkiye’nin en büyük TV platformlarından biri olarak önemli bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Ancak birçok kişinin Digiturk’u tercih etmesinin sebebi HD yayınlar, Türkiye futbol ve basketbol ligleri ve belgesel kanalları. Yine de Digiturk bir süredir boş durmuyor ve yeni nesil TV devrimi için hazırlıklarını yapıyor. Digiturk Plus ile kullanıcılara yayınları kaydetme, dilediği zaman izleme ve online DVD arşivine erişime imkanı sunan platform, son olarak Digiturk Play ile de içeriklerini bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının beğenisine sundu. Dolayısıyla Digiturk’te hem içerik hem de gerekli platformlar mevcut.

tv_cizgi

Tivibu

Screen Shot 2014-12-28 at 3.14.03 PM

TTNET’in bir projesi olarak Digiturk’un hemen ardından pazara giren Tivibu da önemli bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Hiç şüphesiz yola çıkarken Digiturk’un içerik kozu Tivibu’nun elinde yoktu. Birçok kişi Tivibu’yu mevcut internet paketlerinin yanında ‘’eşantiyon’’ olarak aldı. Fakat önce İtalya ligi, ardından da Şampiyonlar Ligi yayın haklarını alarak önemli hamleler yaptılar. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Türk dizileri de Tivibu’da mevcut. Ayrıca Digiturk’un sunduğu film kiralama hizmetleri sunuluyor.

Tivibu’nun zayıf yanı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda güçlü olsa da TV’lerde Digiturk’un gerisinde olmasıydı. Bunu Android’li NEXT Pandora ile çözmeyi hedefliyorlar. Yine de özellikle Digiturk’u olan kullanıcılar ikinci bir kutu tercih eder mi bundan emin değiliz.

tv_cizgi

Turkcell TV Plus

TurkcellTVplus_4Ekran

Turkcell pazara geç girmiş olmasına rağmen agresif tanıtımları ve milyonlarca ‘potansiyel’ kullanıcısıyla birlikte önemli bir noktada bulunuyor. Doğal olarak Turkcell’in odağı akıllı telefon ve tabletlere yoğunlaşmış durumda. Fakat Superonline altyapısı sayesinde evlerdeki TV’leri de hedef alıyorlar. Cihazlar arası geçiş bakımından Turkcell belki de en iyisi. Birçok kanal ve film kiralama seçeneği de sunuyor. Ancak özelleşmiş yayınlar, özellikle de spor konusunda TV Plus’ın eksiklerinin bulunduğunu söylemek gerek. Yine de yola çıkalı fazla olmadı ve hem Turkcell hem de Turkcell Superonline bu işi çok önemsiyor.

tv_cizgi

Vodafone TV

vodafone

Vodafone TV’den haberiniz olmayabilir zira pek fazla tanıtımını yapmadılar. Bunun sebebi muhtemelen içerik bakımından pek iyi bir noktada olmamaları. Vodafone TV’de sadece standart kanalları bulmak mümkün ki bunları birçok standart mobil uygulama üzerinden de izleyebilirsiiz. Hatta kanalların kendi ücretsiz uygulamaları da mevcut. Elbette Vodafone bununla yetinmeyecektir ama şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

tv_cizgi

D-Smart Blu

dsmart

D-Smart da Digiturk gibi spor yayınları sayesinde kullanıcı kitlesini belirli bir noktaya getirdi. Onlar da rakipleri gibi mobil ve PC deneyimi sunan bir servise sahipler: D-Smart Blu. Özellikle spor ve belgesel yayınlarını seviyorsanız D-Smart Blu güzel içerikler sunuyor. Ayrıca film kiralama seçeneği de mevcut. Fakat paketler konusunda bilgiler pek net değil. İnternet sayfasında da pek fazla şey anlamak mümkün değil. Dolayısıyla D-Smart’ın şimdilik bu konuda sessiz kaldığını tahmin ediyoruz.

tv_cizgi_1

Tüm platformların güçlü ve zayıf yanları var. Ancak özellikle Digiturk, Tivibu ve Turkcell TV Plus şimdiden iyi bir noktada ve doğru işler yapmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla Türkiye’de platform olmadığını söylemek haksızlık olur. İçerik konusunda da diziler ve spor yayınları Türk halkının sevdiği içerikler. Buraya kadar her şey tamam. Ancak son noktada bir eksiğimiz var; teknik altyapı ya da daha net bir değişle internet hızları.

tv_cizgi_1

4G’yi bekliyoruz

tvs

3G’ye geçişte çok istekli olan Turkcell, 4G konusunda da istekli görünüyor. 2015’in ilk yarısında 4G konusunda lisans ihalelerinin yapılabileceğini söylüyorlar. Devlet tarafında da bu görüşe karşı çıkan yok. Diğer operatörler de 4G konusunda testler yaparak teknik açıdan hazır olduklarını gösteriyorlar. Dolayısıyla 2015’in sonlarına doğru 4G’nin Türkiye’de aktif hale gelmesi bekleniyor.

3G Türkiye’de özellikle internet hızlarının artması ve fiyatların düşmesi açısından çok etkili olmuştu. 4G de mevcut hızları daha öteye taşıyacak. Bunun elbette internet fiyatlarında azalma yaratacağını bekliyoruz. Daha hızlı ve daha ucuz internet demek daha fazla veri tüketimi demek. Bu noktada yazımızın başında ABD ile ilgili verdiğimiz istatistiği hatırlayın; insanlar interneti TV ve video izlemek için kullanıyordu. Alcatal – Lucent’ten aldığımız veriler ise 3G’den 4G’ye geçen ülkelerde video için kullanılan güçlük veri miktarının %40 arttığını gösteriyor.

Dolayısıyla Türkiye’de TV devrimi için ‘kickstarter’ etkisini yaratacak olan etken 4G olacak. Elbette sadece mobil internetin gelişmesi yeterli değil. 4G ile birlikte fiber altyapılar da gelişecek ve evlerdeki TV deneyiminin de gelişmesini sağlayacak.

Son olarak Türkiye’de TV devrimi için gerekli öğeleri tekrar listeleylim:

  • 4G ve Fiber altyapılarının gelişmesi
  • TV kutuları yerine SmartTV uygulamaları ya da TV’lere entegre sistemler
  • İçerik üreticilerinin desteği. Ortam hazır olduğunda kullanıcıları yeni nesil TV’ye çekecek en büyük etken içerik olacak

Yine de Türkiye’de TV devriminin yaşandığına şahit olmak için 2016’yı beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.