Teknoloji

Türkiye Google’a 300 Milyon TL ceza kesti

google
Maliye Bakanlığı’nın Google’a yaptığı rutin denetlemeler sırasında, arama devinin Türkiye’de vergi kaçırdığı saptandı. Bakanlık, reklam satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve vergi kaybına neden olduğu saptanan Google’a 300 milyon TL ceza kesti.

Daha önce de finansal anlamda “usule aykırı” hareketleri dolayısıyla Türkiye’de cezaya çarptırılan Google, bir kez daha topun ağzında. Son denetlemelerde, teknoloji devinin internet reklamcılığı faaliyetlerini İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da yer alan ofisinden gerçekleştirmesine rağmen Türkiye’deki müşterilere satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve ciddi rakamlarda vergi kaybına neden olduğu tespit edildi. Gelişmelerin ardından Maliye Bakanlığı tarafından Google’a 300 milyon TL değerinde ceza kesildi.

Google konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak aramanın devinin mali yükümlülüklerini yerine getirip faaliyetlerine sıkıntısız bir şekilde devam etmesi bekleniyor. Aksi takdirde diğer yurt dışı kaynaklı kurum ve kuruluşlar gibi çok da dostça olmayan yaptırımlarla karşı karşıya gelmesi olası.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler