İş DünyasıSosyal MedyaTeknoloji

Twitter Halka Açılıyor

Twitter_IPO

Mikro blog Twitter, halka açılma planlarını birkaç ay önce açıklamıştı. Gerekli başvuruları yapan ve hatta geçtiğimiz hafta Facebook’un yaşadığı sorunları yaşamamak için bir test açılışı gerçekleştiren firmanın bu hafta içerisinde hisselerini satışa çıkarması bekleniyor.

Dünya çapında Facebook’un ardından en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olan Twitter, halka açılma hamlesiyle büyük anlamda gelir elde etmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde 1 milyar dolar civarında gelir elde edeceği tahmininde bulunan firma, şimdi yeni rakamlarını duyurdu. Yeni rakamlara göre Twitter’ın aylık 232 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam bir önceki dönem 218 milyon kullanıcıydı. Şirketin reklam gelirleri de %9 artış göstererek 168 milyon dolara yükselmiş. Rakamlardaki bu artışlar halka arz sonrası elde edilecek gelir tahminlerinde de artış sağlamış. Yeni tahminlere göre Twitter, halka arz sürecinden 1.4 milyar dolar gelir elde edecek. Bu tahminler hisse fiyatının 20 dolar olması beklentisi üzerine kurgulanmış. Zira Twitter hisse fiyatlarının 17-20 dolar aralığında olacağını açıklamıştı.

Twitter, toplamda 545 milyon hissesinin 70 milyonunu satışa çıkaracak. Bu hisse fiyatlarıyla birlikte şirketin maksimum değeri de 10.9 milyar dolara yükseliyor.

Genel olarak bakıldığında Twitter, halen zararda olan bir şirket. Ne zaman karlı hale geçeceği de halen bilinmiyor. Fakat yatırımcıların Twitter’ın potansiyeline ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.