Teknoloji

Uçaklarda Elektronik Cihaz Kullanımı Serbest

Uçak_Tablet_cep_telefonu

Amerikan Federal Havacılık Kurulu, uçaklarda elektronik cihazların kullanımı için inisiyatifi hava yolu şirketlerine bıraktığını açıkladı. Artık hava yolu şirketleri yolcuların kalkış ve iniş esnasında da elektronik cihazları kullanmasına müsaade edebilecek.

Uçaklarda cep telefonu kullanımı çok uzun süredir tartışılan bir konudur. Oldukça güçlü sinyaller yayan bu cihazların uçakların sistemlerini etkilediği söylenir. Bu konuda çok net bilimsel kanıtlar olmasa da havacılığın hataya mahal vermez doğası bu yasağı sürdürmeyi mantıklı kılıyor.

Fakat her geçen gün bu konuda daha fazla serbestleşme yaşanıyor. Konuyla ilgili uzun süren araştırmalar yapan Amerikan Federal Havacılık Kurulu da uçaklarda elektronik cihazların kullanımına ilişkin kurallarda değişiklikler yaptı. Buna göre artık Amerikan hava yolu şirketleri yolcuların kalkış, uçuş ve iniş süreçlerinde elektronik cihazlarını kullanmalarına izin verebilecek. Şimdiye kadar kalkış ve iniş esnasında elektronik cihazların kullanılmasına müsade edilmiyordu. Böylelikle bu konuda inisiyatif artık hava yolu şirketlerinin elinde. Yani her şirket bu konuda kararı kendisi verecek.

Amerikan hava yolu şirketleri şimdiden bu konuda heyecanlı. Öyle ki Delta ve JetBlue şirketleri açıklamanın ardından yeni kuralları uygulayarak ilk uçuşlarını gerçekleştirdi bile.

Fakat yeni kurallar tümüyle serbestlik getirmiyor. Cihazların uçak moduna alınması zorunluluğu devam ediyor. Özellikle cep telefonları için kurallar sıkıca uygulanmaya devam edecek. Yolcuların cep telefonlarını yolculuk esnasında telefon görüşmesi için kullanması kesinlikle yasak. Sadece Wi-Fi hizmeti sunan uçaklarda bu bağlantı üzerinden cihazları kullanmaya müsaade edilecek. Bununla birlikte yakın mesafe iletişimi sağlayan Bluetooth’un kullanımı da serbest olacak.

Uçaklarda halen birçok kişi isteyerek ya da istemeyerek cep telefonlarını kapamadan seyahat ediyor. Şimdiye kadar bu konuda cep telefonlarının bir kazaya yol açtığı bir olay gerçekleşmedi. Fakat radar ve iletişim sistemlerini etkileyeceği düşüncesiyle cep telefonları için yasağı devam ediyor. Belki çok yakın bir zamanda olmayabilir ama bu serbestleşmelerle birlikte yakında uçaklarda cep telefonları görüşme  sınırlı kullanıma açılabilir.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.