Sosyal Medya

Ünlülerin Özel Fotoğrafları İnternete Sızdı. Peki Hata Kimde?

Jennifer_Lawrence

Bugün yaşanan ünlülerin fotoğraf sızıntısı tüm dünyada gündemin 1 numarasına oturdu. Dünyanın tandığı birçok oyuncu ve modelin özel fotoğrafları internete yayıldı. Peki hata kimde? iCloud için bir güvenlik açığı söz konusu mu?

Bugün internete 2 dakikalığına bile göz attıysanız yaşanan sızıntıdan haberiniz olmuştur. Kate Upton, Jennifer Lawrence gibi ünlülerin iPhone ve iPad’leriyle çektiği fotoğraflar internette hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Fotoğrafları hassas kılan nokta en özel, en müstehcen anları içeriyor olmaları. Birçok ünlünün ev halleri, çıplak fotoğrafları, eşleri ya da sevgilileriyle çektirdikleri fotoğraflar binlerce bloga yayılmış durumda. Dolayısıyla birçok ünlü (özellikle Jennifer Lawrence ve Kate Upton) kimsenin düşmek istemeyeceği zor bir durumun içinde.

Mağdur ünlülerle ilgili tam listenin şöyle olduğu yazılmış: Aly – AJ Michalka, Aubrey Plaza, Abby Elliott, Avril Lavigne, Amber Heard, Brie Larson, Candice Swanepoel, Cara Delevigne, Emily Ratjakowski, Farrah Abraham, Gabrielle Union, Hayden Pannettiere, Hope Solo, Hillary Duff, Jenny McCarthy, Kayley Cuoco, Kate Upton, Kate Bosworth, Keke Palmer, Kim Kardashian, Kirsten Dunst, Krysten Ritter, Lea Michele, Lizzy Caplan, Mary Kate Olsen, Mary Elizabeth Winstead, Rihanna, Scarlet Johansson, Selena Gomez, Vanessa Hudgens, Wynona Ryder, Alison Brie, Dave Franco.

Özel hayata olan saygımız ve kişilik haklarını koruyan kanunlar nezdinde bu görselleri sayfalarımızda yayınlamıyoruz. Ancak neredeyse tüm internete yayılan görseller ciddi bir güvenlik probleminin işareti olabilir. Tüm dünyada yüz milyonlarca insan iPhone, iPad ve iCloud kullanıyor.

 

Henüz Apple’dan bu konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Fakat uzmanlar iCloud güvenliğinin aşılmasının çok zor olduğunu dile getiriyor. Yani iCloud’un içerisinde sızıp ünlülerin fotoğraflarının çalınmış olma ihtimali çok düşük. Asıl yüksek ihtimal olarak kişilerin kendi güvenliklerinin aşılması gösteriliyor. Yani hackerlar, kişilerin şifrelerini pishing, fiziksel temas ya da tahmin yoluyla çalmış olabilir. Ardında da iCloud hesaplarına giriş yapıp isteklerini yerine getirmiş olabilirler. Elbette bunların hepsi henüz birer teori.

Ünlü isimlerin birçoğu bu konuyla ilgili açıklama yapmadı. Bazıları olaya tepki gösterip kendileri hakkındaki sızıntıları doğruladı. Bazı ünlülerin sözcüleri ise sızıntıları doğrulayıp dava açacaklarını dile getirdi. Bazı fotoğrafların ise sahte olduğu söyleniyor.

 

Kimse böyle bir durumun içerisine düşmek istemez. O yüzden bu konuya sağduyulu yaklaşmak gerek. Siz her ihtimale karşı kişisel şifrelerinizi değiştirin ve onları daha iyi koruyun.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.