Teknoloji

Volkswagen 10 İleri Şanzıman Geliştiriyor

DSG Barcelona 2008 /Das neue 7-Gang Doppelkupplungsgetriebe DSG von Volkswagen

Volkswagen grubu 10 ileri DSG şanzıman geliştirdiğini duyurdu.

Otomobillerde vites sayısı artmaya devam ediyor. Eskiden yüksek vites sayılarını kamyon gibi ağır yük taşıyan araçlarda duyardık. Fakat son yıllarda otomatik şanzımanların popülaritesinin artması, otomobillerde de bu yönde bir trend oluşturdu. Volkswagen, mevcut modellerinde 7 ileri DSG şanzıman sunuyor. Mercedes’te de 7 ileri, BMW’de ise 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğini görmek mümkün. Şimdi ise VW grubu 10 ileri şanzımandan bahsediyor.

Düz vitesli otomobillerde elbette bu kadar yüksek vites sayıları pek hoş karşılanmıyor. Çünkü çok daha kısa devir aralıklarıyla daha fazla vites değiştirmek yorucu. Fakat otomatik şanzımanlarda vitesleri siz değiştirmediğiniz için sayıların pek fazla önemi yok. Burada önemli olan ise motoru mümkün olduğunda düşük devirde tutup yakıt tüketimini azaltmak. Volkswagen’in amacı, 10 ileri şanzıman ile motoru tüm hızlarda düşük devirde tutmak ve otomotik viteste çok daha düşük yakıt tüketimi elde etmek.

Golf_R_400

Volkswagen’in Ar-Ge Bölüm Başkanı Heinz-Jakob Neusser, katıldığı bir sempozyumda 10 ileri DSG şanzımanın yakın bir zamanda kullanılmaya başlanacağını söyledi. Çift kavramalı bir tasarıma sahip olacak şanzıman, 500 nm tork taşıyabilecek güçte olacak. Bu da oldukça büyük motorlu modellerin de bu şanzımanı kullanabileceği anlamına geliyor. Nitekim VW’nin planı da bu şanzımana büyük ve lüks modellerde yer vermek. Özellikle TDI modellerinde bu motoru bir seçenek olarak görebiliriz. VW’nin haricinde grubun Audi, Porsche, Bentley gibi markaları da 10 ileri DSG şanzımanı kullanma şansına sahip olacak.

Neusser, ayrıca yeni bir TDI motorunu da müjdeledi. 4 silindirli 2.0 litre hacmindeki motor, yeni turbo sayesinde 236 beygir güç üretebilecek. Şuan VW’nin 2.0 TDI motorlarında 150 beygir güç sunduğunu düşünürsek yeni motor oldukça fazla performans artışı sağlayacak. Bu motorun ilk olarak yeni nesil Passat’ta yer alacağı söyleniyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

One Comment

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.