Otomobil

Volvo iki yıl içinde uçan arabaları piyasaya çıkarmayı hedefliyor

Volvo, Amerikalı teknoloji start-up’ı Terrafugia’yı satın aldı ve uçan arabalarını önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya sürebileceğini duyurdu.

Terrafugia, satın alma sonrasında hem karada hem de havada seyahat edebilen Transition adındaki hibrit aracın
piyasaya çıkışının hızlanacağını bildirdi.

İki kişilik bir kabine sahip olan aracın kanatları bir dakikadan daha kısa sürede açılabiliyor. İlk uçuşunu 20009 yılında gerçekleştiren Transition yaklaşık 280 bin dolar değerinde. Saatte 160 kilometre hız yaparak 640 kilometre yol alabilen aracın yerden 3 kilometre yükseğe çıktığı söyleniyor.

Terrafugia, büyük bir şirketten yatırım alabilmek için geçtiğimiz aylarda bünyesinde çalışan mühendis sayısını üç katına çıkarmıştı. Amacına ulaşan şirket Çinli otomotiv devi Geely tarafından satın alındı. Ancak şirkete yapılan ödeme hakkında henüz bir açıklama yapılmış değil.

Geely Genel Başkanı Li Shufu, bu sektörün oldukça heyecan verici olduğunu ve Terrafugia’nın standart ulaşım alışkanlıklarını kökten değiştireceğine inandıklarını ifade etti.

Terrafugia’ya ABD Ulusal Havacılık İdaresi tarafından genellikle uçan araçlara verilen özel bir muafiyet belgesi verildi.

Transition sahipleri, 20 saatlik bir eğitim sonrasında alabilecekleri sportif pilotluk sertifikası ile yasal olarak uçabilecekler.

Aşağıdaki videodan Transition’ın uçuş videosunu izleyebilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler