Teknoloji

VW Vision GTI Gerçek Olabilir

Golf_GTI_Vision

Volkswagen’in geçtiğimiz aylarda duyursunu yaptığı Design Vision GTI konsepti yakında gerçek olabilir. Firmanın özel modifikasyon seçenekleri olan bir Golf R modeli hazırladığı söyleniyor.

Volkswagen’in 2013 yılının sonlarında duyurusunu yaptığı ve bazı fuarlarda sergilediği Design Vision GTI konsepti, bir Golf’ün ne kadar yırtıcı olabileceğinin kanıtıydı. Dış tasarımında birçok aerodinamik parça bulunan bu aracın iç mekanı da standart bir Golf’e kıyasla oldukça farklı. Nitekim Volkswagen de bu aracın geleceğe dair ipuçları taşıdğını dile getirmişti. Fakat gelecek o kadar da uzak olmayabilir.

Söylentilere göre Volkswagen, bu yıl Pekin otomobil fuarı için özel bir Golf R modeli üzerinde çalışıyor. Çin’de ilk kez sahneye çıkması beklenen bu modelin yeni Golf R’a göre en büyük artısı hafifliği olacak. 7. nesil Golf R, 2.0 litrelik Turbo motoruyla 290 beygir güce sahip fakat 1500 kiloluk ağırlığı onu sınırlıyor. Bu sebeple Volkswagen mühendisleri daha hafif bir Golf R versiyonu üretmeyi hedefliyor. İddialara göre Golf R Evo ismini alacak bu model Golf R’dan 100- 200 kilo civarında daha hafif olacak.

Golf_GTI_Vision_8

Araçtan lüks donanımları çıkartmadan hafifletmenin farklı yolları var. Tümüyle yeni bir şasi üretmek bunlardan biri ama oldukça pahalı. Bir ikincisi ise bagaj kapağı, tavan, ön kaput gibi parçaları daha hafif materyallerden üretmek. Akla ilk gelen karbon fiber seçeneğinin de pek ucuz olduğunu söylenemez. Fakat Volkswagen bunun için bir çözüm bulmuş. Alüminyum, çelik ve karbon fiberi katmanlar halinde bir arada kullanabilen firma, bu sayede hem daha hafif hem de ucuz parçalar üretebiliyor.

Bu teknik ilk olarak Vision GTI konseptinde karşımıza çıkmıştı. Yani Vision GTI, şimdiden bazı özelliklerini Golf R Evo’ya aktarabilir.

Golf_R

Standart Golf R

Bununla birlikte Volkswagen’in Golf sahipleri için daha fazla modifikasyon seçeneği sunacağı da belirtiliyor. Farklı boya ve kaplama seçenekleri, aerodinamik parça opsiyonları ve hatta motor modifikasyon seçenekleri Golf’ler için mümkün olabilir. Bu da opsiyonel olarak da olsa Vision GTI’a benzer bir Golf’ü yakında yollarda görebileceğimiz şeklinde yorumlanabilir.

Golf R Evo’da yine aynı 4 silindirli 2.0 litrelik motorun görev yapması bekleniyor. Vision GTI konseptinde ise 3.0 litrelik 500 beygir gücünde bir V6 bulunuyordu. Şimdilik yeni Golf R Evo için böyle bir beklenti yok. Fakat daha önce Golf serisinde R32 modellerinde V6 motor kullanıldığını görmüştük.

1 2 3 4 5 6 7 8Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler