Teknoloji

Windows 10 Microsoft’un tüm hatalarını affettirmek için geliyor

Windows-10_Product-Family

Microsoft’un merakla beklenen Windows 10 etkinliği dün gece gerçekleştirildi. Son zamanlarda radikal söylemlerde bulunmasına rağmen yeni trendleri yakalamakta zorlanan şirket, bu kez tüm hatalarından ders almış gibi görünüyor. Şimdi soru şu; Windows 10, Microsoft’un tüm hatalarını affetmemizi sağlayabilir mi?

Yazılımlar söz konusu olduğunda güncellemeler bir gerekliliktir. Fakat her zaman mükemmel olmazlar; bazen kendilerini geliştirip yeni özellikler eklerken bazen de her şeyi daha da kötü yaparlar. Microsoft da son yıllarda geliştirme yapmaya çalışırken hep kötüye giden ürünler çıkarttı. Zune HD’den ya da 3 kırmızı veren Xbox’lardan bahsetmiyoruz. Şirketin temellerinden biri olan Windows’ta bile Vista ve Windows 8 gibi sürümlerde önemli hatalar yaptılar.

Ancak şirketin değişmeye başlayan yönetim ekibi sonunda doğru hamleleri de beraberinde getirmeye başladı. Windows 10 da bunun zirvesi olacak gibi görünüyor.

Aslında Windows 10’u beğenmemiş, Microsoft’un ‘değişim’ naralarına da inanmamıştık. Ama dünkü lansmanın ardından en azından doğru yönde ilerlemenin başladığını düşünmeye başladık.

Öncelikle Windows 10, PC ve tabletlerde aynı deneyimi sunmak üzerine tasarlanmış. Genel anlamda özellikler ve arayüz bakımından cilalanmış bir Windows 8.1 gördüğümüzü söyleyebiliriz. Fakat metro arayüzü ve alt bar üzerinde yapılan geliştirmeler küçük olsa da olumlu katkı yapacağa benziyor. Özellikle bizim gibi Windows 7’nin başlat menüsünü özleyen kişiler için güzel bir gelişme.

iOS gibi Windows 10 da Android’in pratik menü sistemini kopyalıyor. Wi-Fi, Bluetooth gibi ayarlar açılan küçük bir pencere üzerinden yönetilebiliyor.

Xbox_Windows_10

Xbox ve Windows arasındaki buzlar erimiş

Aslında Xbox ve Windows arasında bir soğukluk yoktu. Sonuçta ikisi de aynı şirketin ürünü ama şimdiye bunlar birbirlerinden öylesine uzak durdular ki sanki iki rakip şirket gibiydiler. Microsoft sonunda aradaki duvarları yıkıyor ve iyi bir entegrasyonun ilk adımlarını atıyor. Merak etmeyin, Games for Windows Live’da yaptıklarından vazgeçmişler.

Windows 10 ile birlikte PC’ler Xbox’ın yardımcı cihazları haline geliyor. Artık bir Xbox oyununu PC üzerinden oynamak mümkün olacak. Bu PC’de Xbox oyunları oynamak gibi değil. Bir Xbox sahibi olmanız şart. Fakat oyun deneyimine PC’nizi de katabiliyor olmanız güzel.

Xbox One’da sunulan mesajlaşma, arkadaş edinme, oyunlarda rozet kazanma ve oynanış videoları kaydetme gibi özellikler PC’ler üzerinde de kullanılabilecek.

Project_Spartan

Project Spartan: ismi kötü kendisi güzel

Project Spartan, ismi sebebiyle konsept bir cihaz ya da oyun projesi gibi algılanabilir. Fakat aslında Internet Explorer’ın yerini alan bir web tarayıcısı. Microsoft neden bu ismi tercih etti bilemiyoruz. Belki de şirket içerisinde küçük ve yenilikçi bir ekibin diğerlerine direnişini anlatıyor olabilir…

Project Spartan tasarım açısından yenilenmiş. Bize biraz Google Chrome’u anımsattı ama kendine özgü özellikere de sahip. Örneğin dokunmatik cihazlarda kullanırken özellikle Stylus uyumlulu çok ön plana çıkıyor. Bununla birlikte sesli asistan Cortana da Project Spartan ile birlikte çalışabiliyor.

Karmaşık sayfalarda yazıları okumayı kolaylaştırmak için Apple’ın ‘Reading Mode’ özelliğine benzeri bir ‘Clean mode’ geliştirilmiş. Project Spartan, sizinle etkileşime girdikçe sizi daha iyi tanıyor. Örneğin ilk başlarda arama çubuğuna THY yazdığınızda sizi arama motoru sonuçlarına götürürken, bilet alımı yaptıktan sonra araç çubuğuna THY yazarsanız sizi direkt olarak online biletinize götürebiliyor.

Son olarak Project Spartan tüm cihazlarda ortak bir tarayıcı olacak. Yani PC, tablet ve akıllı telefonda aynı tarayıcıyı kullanabileceksiniz. Bu da cihazlar arası geçişlerde kaldığınız yerden devam edebilmenizi sağlıyor.

Windows_10_for_phone

“Windows 10 for phone”

İngilizce okuması eziyet olan bu isim artık Windows Phone’un öldüğünü gösteriyor. Yani bundan böyle Microsoft’un akıllı telefon işletim sistemi de Windows 10 olarak anılacak. Bir arayüz güncellemesi ve yeni özelliklerle gelen Windows 10, tarayıcı ve office programlarında PC-Tablet-Akıllı telefon arasında iletişim kurmayı sağlayabiliyor. Ayrıca arayüz açısından da benzer bir deneyim sunulması için değişiklikler yapılmış.

Tüm bunlar Microsoft’un ‘universal’ uygulama iddiasıyla birleşince daha da etkileyici oluyor. Microsoft’a göre Windows 10 ekosisteminde yazılan tek bir uygulama PC, tablet ve akıllı telefonlarda sorunsuz çalışabilecek. Office uygulamaları bunun ilk örneğini sergiliyor ve cihaza göre kendini ekrana sığdırıyor. Ancak 3. partiler tarafında nasıl bir etki yaratacağını bekleyip görmek gerek.

Hiç şüphesiz Windows’un PC ve tabletlerdeki gücü akıllı telefonlarla fonksiyonel bir şekilde birleşirse ortaya çok güçlü bir platform çıkacak. Ancak Windows Mobile ve Windows Phone ile birlikte eski PC sürümleri bunu beceremedi. Windows 10 bu yöndeki en güçlü ve heyecan verici hamle gibi görünüyor. Önümüzdeki yılın Lumia’larını şimdiden merak etmeye başladık.

Cortana

Boşverin Cortana’yı. Tüm cihazlarda entegre hale gelmiş olsa da Türkçe desteği yok. Tıpkı Siri gibi Cortana da şimdilik Türkiye’de işe yaramaz bir özellik.

Windows_10_phone_pc

Windows 10 tümüyle ücretsiz olacak

Microsoft da nihayet yeni işletim sistemini bir güncelleme olarak görmeye başlıyor. Windows, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows RT kullanıcıları için ilk yıl ücretsiz olacak. Tıpkı Apple’ın OSX güncellemeleri ve tüm akıllı telefon üreticilerinin yaptığı gibi.

Ayrıca Windows Phone 8.1’li cihazlar da Windows 10’u ücretsiz bir güncelleme olarak alacak.

Çıkış tarihi konusunda ise henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

Windows_10_tablet

Peki ya uyumluluk?

Elbette güncellemelerden ve özelliklerden bahsederken her şey güzel ama bunların donanımsal gereksinimleri can sıkıcı bir konu olabilir. Microsoft şimdilik bu konuya hiç girmedi. Apple’ın yeni OS X Mavericks sürümünde de gördüğümüz üzere son sürümü yükleseniz bile bilgisayarınız 2011’den kalmış ise birçok özelliği kullanamıyorsunuz. Windows 10’da da birçok özellik için bu sorun yaşanacaktır. Toplama bilgisayarların işlemcileri, Wi-Fi ve Bluetooth modülleri, ekran kartları yeni özelliklerle uyumluluk açısından karmaşa yaratabilir.

Elbette bir de Windows Phone tarafı var. Microsoft Windows Mobile’dan Windows Phone’a geçtiğinde adeta Windows Mobile’ı anında çöpe atmıştı. Hiçbir cihaz güncelleme alamadı. Windows Phone’dan Windows 10’a geçişte bu olmayacak gibi görünüyor. Yine de bazı cihazlar güncelleme takvimi dışında kalabilir. Örneğin yeni Lumia 535’in Windows 10’a güncelleneceğinden pek de emin değiliz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.