Bilim

Yakında uzayı 3.2 gigapiksel fotoğraflarla inceleyeceğiz

LSST

Şili’deki gözlem merkezine konumlandırılacak yeni izleme kamerası 3200 megapiksel – 3.2 gigapiksellik algılayıcısıyla yakın uzayın çok detaylı fotoğraflarını çekecek.

İnsanoğlu bugün çok gelişmiş kameraları herkesin ulaşabileceği fiyatlara üretebilmeyi başarmış durumda. Canon’un geçen hafta duyurusunu yaptığı 50 megapiksellik 5DS modelleri de bunun en sıcak örneği. Ancak milyonlarca dolar bütçeyle geliştirilen uzay robotlarımızın üzerinde oldukça düşük çözünürlüklü sensörler bulunuyor. Bunun sebebi birçok robotun bundan yıllar önce geliştirilmiş olması. Örneğin birçok uzak galaksi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan Hubble teleskopu 1990 yılında göreve başladı ve üzerinde iki adet 2048×4096 çözünürlüklü algılayıcı taşıyor. Son kullanıcılara yönelik dijital kameraların ilk olarak 2000 yılında piyasaya girdiğini düşünürsek Hubble’ın kamerası aslında oldukça etkileyiciydi.

Ancak astronomlar yakında çok daha fazla çözünürlüğe sahip olabilecek. Amerikan Enerji Dairesi tarafından finanse edilen LSST teleskopunun inşası için onay verilmiş. 3.2 gigapiksel yani 3200 megapiksel çözünürlüklü olması için tasarlanan algılayıcı sayesinde teleskop çok detaylı uzay fotoğrafları çekebilecek.

LSST_şili

Projeyi ABD finanse ediyor olsa da teleskop Şili’ye kurulacak. Bunun sebebi Şili’deki bölgenin daha temiz ve daha az nemli bir havaya sahip olması.

Bu yüksek çözünürlüğe ulaşmak için 189 adet 16 megapiksellik CCD algılayıcı birleştirilecek ve tek bir algılayıcı gibi çalışması sağlanacak. Algılayıcı yüzeyine oranla piksel yoğunluğu düşünüldüğünde full frame bir sensörde 8.2 megapiksel değerine eşit yoğunluk ortaya çıkıyor. Bu Canon’un yeni 50MP’lik full frame algılayıcının çok gerisinde olsa da daha fazla ışık almak konusunda büyük pikseller önemli. Hele ki söz konusu uzay fotoğrafları çekmek ise…

Elbette özel lensiyle birlikte teleskop pek küçük olmayacak. Tüm ünetinin küçük bir araba büyüklüğünde olacağı açıklandı.

LSST’nin 2022 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Bu tarihten sonra her gece yakın galaksilerin fotoğrafları çekilecek ve bunlar uzun vadede evrenin 3 boyutlu bir haritasının yaratılması için kullanılacak. Kameradan her gece 30TB’lık veri geleceği düşünülürse işleri baya zahmetli olacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.